Výzva překlenout politické rozštěpení byla úvodním motivem letošní Zprávy o stavu Unie, kterou americký prezident Donald Trump přednesl v úterý v noci před společným shromážděním obou komor Kongresu. "Musíme odmítnout politiku pomsty, odporu i odplaty a uchopit neomezený potenciál spolupráce, kompromisu a obecného dobra," apeloval ve své řeči.

Jenže ve vystoupení, které se stalo třetí nejdelší Zprávou o stavu Unie v americké historii, pak opakovaně narážel na témata, v nichž se Trump a opoziční demokraté zcela rozcházejí. Je zřejmé, že politický Washington, kde demokraté od ledna ovládají Sněmovnu reprezentantů Kongresu a mohou účinně blokovat Trumpovu agendu, se na "nadstranickou" spolupráci těšit nemůže. Spíš na politický pat a opakované střety.

Ten první může přijít už za deset dnů, kdy Amerika může zažít další "shutdown". Tedy situaci, kdy se vládní úřady ocitnou bez prostředků. Už v prosinci a lednu byla třetina bezmála šest neděl zavřená, protože Kongres zastavil jejich financování. Jádrem sporu je Trumpův požadavek, aby dostal i prostředky na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. Demokraté to odmítají.

Překlenovací kompromisní stav skončí 15. února, kdy třetině federálních úřadů opět dojdou peníze na provoz.

Prezident v úterním projevu potvrdil, že na "zdi či fyzické bariéře" trvá. "Nechám ji postavit," vyhlásil. Ale ani demokraté nejsou připraveni couvnout.

Výstavba zdi je symbolem radikálně odlišného pohledu republikánů a demokratů na problematiku imigrace do USA.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.