Boj s mafií v Itálii zdaleka nekončí, přestože v policejní síti a následně ve vězeňských celách v poslední době skončily desítky vysoce postavených mafiánů, včetně nově zvoleného hlavního bosse. Byl jim konfiskován značný majetek, aby se oslabila finanční síla mafiánských klanů. Ale podle expertů to vůbec neznamená, že se podařilo nad mafií zvítězit. A zhoršující se hospodářská situace země jí bude ještě nahrávat.

"Mafie je na Apeninském poloostrově nadále silná a přizpůsobila se novým podmínkám," cituje list La Repubblica Carmela Petraliu, vrchního státního zástupce, který se zabývá mafií ve východosicilské Katánii. Je prorostlá do oficiální ekonomiky a pere v ní peníze.

Nejmocnější a nejbohatší zločineckou organizací v Itálii je kalábrijská ’Ndrangheta. Její nelegální obchodní aktivity podle expertních odhadů odpovídají více než třem procentům italského HDP. Nejznámější ale je sicilská Cosa Nostra. V jejím čele loni v květnu rozhodnutím úzkého okruhu nejvyšších bossů stanul osmdesátiletý Settimo Mineo, majitel zlatnictví v centru Palerma.

Zločin v Itálii

Nejmocnější ’Ndrangheta

Nejvlivnější a nejbohatší mafie pocházející z Kalábrie. Tvoří ji asi 400 klanů. Má silné vazby v zahraničí. Pád železné opony jí otevřel dveře i do Bulharska, Rumunska a na Slovensko. Ovládá světový obchod s kokainem.

Sicilská Cosa Nostra

Je považována za nejstarší zločineckou organizaci v Itálii. Vznikla na Sicílii koncem 19. století. Je přísně hierarchická, řízená shora dolů. Naproti tomu ’Ndrangheta má strukturu vertikální, kde každý rodinný klan "dohlíží" na svěřené území.

Neapolská Camorra

Zrodila se v Neapoli a svůj vliv rozšířila na celou Kampánii. Příznačné pro ni jsou časté vnitřní spory, které ji oslabují. Ve srovnání s jinými strukturami jí chybí jasná obchodní strategie. Jednou z jejích hlavních metod je vydírání firem i jednotlivců.

"Kmotr Settimo" platí za šikovného mediátora a díky tomu na svoji stranu získal mladší generaci mafiánských bossů. Cosa Nostra by pod jeho vedením měla být semknutá a ukázněná, přísně řízená nejužším vedením – cupolou.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.