Když se Mark Zuckerberg před deseti lety rozhodl dávat si každý rok veřejnou "novoroční výzvu", nezačal nijak zvlášť ambiciózně. Jeden ze zakladatelů a šéf Facebooku oznámil, že bude celý rok 2009 nosit každý den kravatu.

Zní to banálně, ale pro tehdy čtyřiadvacetiletého podnikatele to byla docela velká věc. Zvlášť když do té doby chodil každý den v džínách a mikině, pokud možno té samé (rozuměj ve stejném typu, ne že by si ráno oblékal tu propocenou ze včera). Proč najednou košile s kravatou? "Po začátku recese v roce 2008 jsem chtěl dát všem najevo, jak vážně bereme rok 2009 a jak důležitý pro nás bude," vysvětlil později.

Originální způsob boje s ekonomickým cyklem, co říkáte?! Deset let každopádně uplynulo, nová recese zatím ještě nezačala (byť ji nejrůznější ekonomové vidí přicházet už několik let), avšak šéf Facebooku si svůj zvyk uzavírat "novoroční výzvy" udržel.

Když to vezmeme postupně, v roce 2010 se zavázal naučit se aspoň základy mandarinštiny. A když o čtyři roky později při návštěvě Pekingu celkem plynně čínsky promluvil, ukázalo se, že zmíněný rok neproflákal. V roce 2011 naskočil na módní vlnu vegetariánství. I když ne úplně. Slíbil, že bude jíst maso jen z těch zvířat, která vlastnoručně usmrtí. Zní to divně, co?

"Napadlo mě to během roku 2010, když jsme doma se známými opékali prase. A někdo prohlásil, že vepřové miluje, ale je mu nepříjemná představa, že to prase bylo předtím živý tvor. To mi přišlo hrozně pokrytecké a neodpovědné," citoval Zuckerberga v květnu 2011 časopis Fortune. A jak to dopadlo? Prvním zabitým zvířetem, na kterém si pochutnal, byl humr. Později došlo i na kuře, prase a kůzle.

V roce 2012 se Zuckerberg vrátil ke svým začátkům a každý den programoval, konkrétně aspoň jednu řádku kódu. A o rok později, v roce 2013, vyměnil jedničky a nuly za živé lidi. Novoroční výzvou bylo seznámit se a osobně se setkat každý den s někým novým, kdo nepracuje ve Facebooku. I to si odškrtnul s úspěchem.

Rok 2014 byl ve znamení vděčnosti a šéf Facebooku napsal každý den jednomu člověku aspoň jedno poděkování. A rok 2015 se týkal opět potravy, tentokrát ovšem duševní. Neboli závazku přečíst minimálně jednou za dva týdny knihu.

Které knihy to byly? Například Světový řád od Henryho Kissingera, Racionální optimista od Matta Ridleyho či velká bichle Genome od Matta Ridleyho. Také Stručná historie lidstva od Yuvala Noaha Harariho, která se později stala bestsellerem. Většinou šlo o literaturu faktu, ale ve výkazu "Zuckerbergova knižního klubu" najdeme i romány, například čínskou sci-fi.

V roce 2016 mířilo předsevzetí domů, přímo do domácnosti, a cílem bylo naprogramovat digitálního "komorníka" vybaveného umělou inteligencí. Chápete, prostě umělý mozek, který za vás dělá všechny ty věci, které byste snadno mohli udělat sami (třeba zhasínat a rozsvěcet světla), ale nebylo by to tak cool. No a v roce 2017 se šéf Facebooku vydal od plotny do světa, byť jen toho amerického. Cíl: navštívit všechny státy USA.

Čímž se dostáváme do současnosti. A jako by "novoroční výzvy" odrážely to, co je zjevné a neoddiskutovatelné. Že Facebook, jenž toto pondělí oslavil 15 let existence, prožívá obtížné období. Možná zatím vůbec nejtěžší.

"Spravit Facebook", dal si Mark Zuckerberg za úkol minulý rok, a možná poprvé lze napsat, že výzvu nesplnil. Nebo pro to aspoň nejsou jasné argumenty. Určitě na to přijde řeč ve veřejných diskusích o "budoucnosti technologií". Jejich organizování je totiž výzvou na letošek. Asi dosud tou nejméně zajímavou a ambiciózní. Jako by šéf Facebooku ztrácel energii i šťávu.

Což vede s velkým předstihem ke spekulacím o výzvě pro rok 2020. Jaké předsevzetí si Zuckerberg za 11 měsíců dá? Jeden z komentátorů si neodpustil jedovatou předpověď: "Rychle si najít koníčka na penzi, která nečekaně začala už před čtyřicítkou."

Související