Fio banka a Air Bank vykoply výsledkovou sezonu na poli domácích bank. Pro obě byl rok 2018 úspěšný. Oběma čistý zisk narostl meziročně skoro o 140 procent, a obě tak poprvé ve své historii vydělaly přes miliardu korun.

Fio banka včera informovala, že jí čistý zisk stoupl na 1,013 miliardy. Banka šestý rok v řadě získala přes sto tisíc nových klientů a s 900 tisíci klientů je podle tohoto parametru už pátou největší bankou v Česku. Zhruba pětinu nových klientů nabraných za loňský rok tvořily firmy. "V době udělení bankovní licence v roce 2010 jsme měli zhruba 50 tisíc klientů, přes půlmilionovou hranici jsme se přehoupli v roce 2015 a nyní je u nás 900 tisíc klientů. Milionová hranice je pro nás dalším cílem," uvedl mluvčí banky Ján Franek.

Na konci roku byla bilanční suma banky 126 miliard korun, meziročně tak spravovala o 16,5 procenta více peněz.

Fio banka vznikla v roce 2010 udělením bankovní licence brokerské společnosti a následnou integrací družstevní záložny. Skupinu Fio vlastní tuzemští podnikatelé Romuald Kopún a Petr Marsa.

Další z relativně mladých bank, Air Bank ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, loni vydělala 1,4 miliardy korun. "V loňském roce se nám dařilo celkově navyšovat příjmy z retailového bankovnictví. Přispěly k tomu i nové služby, které jsme nabídli," uvedl generální ředitel Air Bank Michal Strcula.

Banka získala licenci ČNB v květnu 2011 a prvního zisku dosáhla teprve v roce 2014, ve kterém překročila metu 300 tisíc klientů. Jejich počet, podobně jako u Fio banky, dál výrazně narůstá − jen loni o 76 tisíc na 673 407. S tím stoupá i objem úvěrů a vkladů a celková bilanční suma už překonala 100 miliard korun. Na konci roku to po růstu o 15 procent bylo 112,4 miliardy.

PPF vede od loňska jednání se zástupci Monety Money Bank o vzniku nové instituce právě pod značkou Air Bank. Ta by vznikla spojením Monety, čtvrté domácí banky podle počtu klientů, s Air Bank, které patří osmé místo, a splátkovým byznysem, jejž PPF nyní provozuje v Česku a na Slovensku pod značkou Home Credit. Nová Air Bank by pak v počtu klientů dotáhla třetí domácí finanční dům, Komerční banku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru