Desítky tisíc Čechů si letos budou vyjednávat nové splátky hypoték. Končí jim takzvaná fixace − tedy období, po které měli napevno domluvenou výši splátky. Poslední dva roky úroky výrazně vzrostly, lidé musí počítat i s tím, že budou platit víc. Na lidi s hypotékou to ale bude mít různý dopad. Záleží na tom, kdy a na jak dlouho si pevnou splátku domluvili. Většina klientů však nepocítí růst úroků naplno, banky si budou chtít spolehlivé klienty udržet a budou se o ně přetahovat.

Například: "Marže bank u hypoték se dle šetření ČNB mezi bankami v posledních letech citelně snižovaly díky konkurenci na trhu," říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Pro klienty je soutěž o podíl na trhu mezi finančními domy dobrou zprávou. Česká národní banka už od srpna 2017 zvyšuje klíčovou sazbu, od níž se odvíjejí i úroky půjček na bydlení. Ale ty nyní rostou pomaleji než sazba ČNB a v současnosti jsou ceny hypoték podobné jako před pěti lety. Situace se však změní. "Očekáváme, že na konci letošního roku se průměrné sazby budou pohybovat výše než na konci roku 2014," říká Marian Holub, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot. Boj o klienty tak aspoň částečně zmírňuje tempo, kterým se nové splátky postupně začínají prodražovat.

Češi si sjednávají fixaci nejčastěji na pět let a na jejím konci si mohou relativně snadno úvěr převést k jiné bance. Ty jim dlouhou dobu dávaly v průměru nižší úrokové sazby než stávající banky. "To však od přelomu let 2017 a 2018 dle statistiky České národní banky přestalo platit," říká Jakub Seidler. Úrok pro nové období fixace nyní v průměru vychází levněji pro klienty, kteří se rozhodli zůstat u stávajícího poskytovatele hypotéky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Kolika lidí se letos refixace týká?
  • Kteří z klientů jsou v nejslabší pozici a pocítí zdražení úvěrů citelněji?
  • Jaký je hlavní důvod sílícího boje o klienty?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru