Svět se střetl s novou realitou. Spojené státy a Rusko si minulý týden vzájemně vypověděly smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Znamená to další zhoršení beztak napjatých americko-ruských vztahů. Pokud přestane po půlroční výpovědní lhůtě platit, což je velice pravděpodobné, může se rozpoutat nové kolo závodů ve zbrojení.

Smlouva o zákazu raket středního a kratšího doletu (INF) byla podepsána v roce 1987 v Moskvě tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a jeho sovětským protějškem Michailem Gorbačovem. Tedy v době, kdy obě velmoci hromadily arzenál jaderných zbraní.

Zmíněná smlouva zakazující ze země odpalované rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů znamenala velký pokrok.

"Rakety středního a kratšího doletu mají obrovský ničivý účinek a současně jsou schopny zasáhnout cíl velice rychle, využít výhod prvního úderu. Proto Sovětskému svazu tak vadilo rozmístění raket Pershing v západním Německu," říká Michal Smetana ze Střediska bezpečnostní politiky, jež je součástí Fakulty sociálních věd UK.

Další vývoj je podle něj nejasný. Závisí hlavně na tom, jaký postoj zaujmou USA k vývoji a výrobě dalších zbrojních systémů. "Spojeným státům nejde primárně o vztah k Rusku, nýbrž k Číně," podotýká Smetana. A jak dodává, stejně tak bude důležitá ruská reakce.

Kongres USA víc peněz asi nedá

Rusko doufá, že Spojené státy se v dohledné době do vývoje a výroby nových zbrojních systémů nepustí. Bylo by to pro ně velice nákladné.

USA a Rusko zlikvidovaly od roku 1987 tisíce balistických raket. Nyní smlouva končí

"Americké zbrojní programy jsou průhledné. Ani v rozpočtu Pentagonu, ani v jiných oficiálních dokumentech se s vývojem balistických střel středního doletu nepočítá," uvádí v listu Kommersant ruský expert na zbrojní problematiku Andrej Baklickij.

Američané by podle něj mohli rakety Tomahawk (s dosahem až 2500 kilometrů) umístěné na ponorkách přizpůsobit k odpalování na souši, ale pravděpodobně ani s tím nebudou pospíchat. Demokraté, kteří po posledních kongresových volbách kontrolují Sněmovnu reprezentantů (dolní komoru Kongresu), nejenže nehodlají dávat peníze na nové zbrojní programy, ale dokonce chtějí omezit ty dosavadní.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.