Hned čtyři technologické firmy se ve vzácně těsných rozestupech seřadily na žebříčku nejhodnotnějších firem světa. Každého z gigantů − Microsoft, Apple, Amazon i Google − si dnes trhy cení na částku okolo 800 miliard dolarů. Pomalu tak umazávají ztráty ze závěru loňského roku. Apple a Amazon tehdy padaly z rekordních výšin, kdy jejich tržní kapitalizace byla přes bilion dolarů.

Analytici ale věří, že cenné papíry zmiňovaných společností půjdou v průběhu letošního roku dál nahoru. "Oproti výrobním nebo těžebním korporacím mají ty technologické stále mnohem vyšší potenciál růstu. Proto očekávám, že Google, Apple či Microsoft budou letos znovu posilovat. Některé z těchto společností by navíc zhruba v půlce roku mohly opět dosáhnout bilionové tržní kapitalizace," míní Jiří Kostka, analytik Komerční banky.

Apple bilionovou hranici poprvé překonal v srpnu, o měsíc později následoval Amazon, což z jeho zakladatele Jeffa Bezose udělalo jednoznačně nejbohatšího člověka na světě.

Akcie technologických firem od počátku zimy prudce klesaly, a to především proto, že je investoři už považovali za nadhodnocené. Na finančních výsledcích za poslední loňské čtvrtletí, které Google (resp. jeho matka Alphabet), Apple, Amazon i Microsoft v posledních dnech zveřejnily, se ale negativní vývoj na trzích zpravidla nepromítl.

Výjimkou byl výrobce iPhonů, jehož tržby meziročně poklesly o pět procent. Kvůli slabším prodejům na významném čínském trhu utržil od října do konce prosince jen 84,3 miliardy dolarů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Proč akcie technologických firem klesly nerostly i po oznámení jinak příznivých hospodářských výsledků?
  • Proč má nyní z velké čtyřky nejhorší pozici výrobce iPhonů Apple?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.