Bohumil Zmrzlík stojí v čele karvinské Základní školy Mendelova už téměř 30 let. Ředitelem byl jmenován dva měsíce před pádem komunistického režimu − na škole, kde začínal jako učitel českého jazyka a občanské výchovy.

Ředitelé podle něj dřív měli volnější ruce a na samotné řízení školy jim nyní nezbývá moc času. "Na školy padá přibývající administrativa, musím se poprat také s účetnictvím. Mám sice ekonoma, i tomu však práce narůstá, ale já jsem vázán financemi i počtem pracovníků," říká Zmrzlík. Právě nárůst administrativy nebo velká zodpovědnost stojí podle něj za tím, že se na místa ředitelů noví uchazeči zrovna nehrnou.

"Práce ředitele je velmi pestrá a zodpovědná. Musíte řídit školu, umět vést lidi a vytvářet jim co nejlepší podmínky. Když k tomu přidáte další úkoly, jako je právě administrativa, je toho dost, a ředitelé přitom také učí," říká Zmrzlík.

I z těchto důvodů se do výběrových řízení mnoho uchazečů nehlásí. Například na jaře 2018 se konalo 1700 konkurzních řízení, v polovině z nich se o pozici ředitele ucházel pouze jeden zájemce nebo vůbec nikdo.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.