Bohumil Zmrzlík stojí v čele karvinské Základní školy Mendelova už téměř 30 let. Ředitelem byl jmenován dva měsíce před pádem komunistického režimu − na škole, kde začínal jako učitel českého jazyka a občanské výchovy.

Ředitelé podle něj dřív měli volnější ruce a na samotné řízení školy jim nyní nezbývá moc času. "Na školy padá přibývající administrativa, musím se poprat také s účetnictvím. Mám sice ekonoma, i tomu však práce narůstá, ale já jsem vázán financemi i počtem pracovníků," říká Zmrzlík. Právě nárůst administrativy nebo velká zodpovědnost stojí podle něj za tím, že se na místa ředitelů noví uchazeči zrovna nehrnou.

"Práce ředitele je velmi pestrá a zodpovědná. Musíte řídit školu, umět vést lidi a vytvářet jim co nejlepší podmínky. Když k tomu přidáte další úkoly, jako je právě administrativa, je toho dost, a ředitelé přitom také učí," říká Zmrzlík.

I z těchto důvodů se do výběrových řízení mnoho uchazečů nehlásí. Například na jaře 2018 se konalo 1700 konkurzních řízení, v polovině z nich se o pozici ředitele ucházel pouze jeden zájemce nebo vůbec nikdo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.