Podpora technologických inovací je v Evropské unii na vzestupu. Členské státy se novátorským firmám snaží usnadnit komunikaci s centrálními bankami a dalšími dohledovými orgány a vysvětlovat tradičně složitou regulaci. Chtějí si tak zajistit co největší podíl na rychle rostoucím a celosvětově perspektivním odvětví.

Usnadnit komunikaci novátorských firem s centrálními bankami mají takzvané inovační huby. Ty už fungují ve 21 z 28 zemí Evropské unie. Pětice států pak podle společné zprávy evropských dohledových orgánů zavedla i "vyšší" formu podpory − takzvané regulatorní sandboxy. Jde o chráněný prostor, v němž společnosti zaměřené na finanční technologie testují své produkty a služby pod dohledem regulátora. Start-upy díky tomu mohou vyzkoušet novinky ještě dřív, než k tomu získají potřebnou licenci. Centrálním bankám to zase pomáhá lépe pochopit inovace a s nimi spojená rizika pro finanční trh.

Česká republika podobné nástroje na podporu inovací zatím nemá. A to je podle České fintech asociace i zástupců tradičního bankovního odvětví chyba. Hrozí totiž, že se inovátoři Česku vyhnou a zakotví v jiných zemích, které jsou novinkám ve finančním sektoru více nakloněny.

To by byla pro Česko velká ztráta. Fintech odvětví, propojující finanční trh s moderními technologiemi, v posledních letech rychle roste. V roce 2017 dosáhly investice do této oblasti celosvětově 40 miliard dolarů. Loni tuto metu překonaly už v pololetí. Tržní kapitalizace americké společnosti PayPal, která bývá považována za jednu z prvních a nejvýznamnějších fintech firem světa, v roce 2018 přesáhla 100 miliard dolarů.

Neztrácet čas

Podle fintech společností by zavedení sandboxů v Česku umožnilo tuzemským start-upům přicházet s novými produkty mnohem rychleji, než je tomu nyní.

Například firma Spendee, která provozuje jednu z nejvyužívanějších aplikací pro zprávu osobních financí v Česku, by sandbox, pokud by už v Česku fungoval, ráda využila při zavádění takzvané platební iniciace. To je služba, díky níž by uživatelé aplikace mohli zadávat platby přímo v ní, aniž by se museli přihlašovat k internetovému bankovnictví své banky. Start-up k tomu ale potřebuje získat speciální licence od České národní banky. "Než licenčním řízením projdeme, vyzkoušeli bychom si některé funkce, například převody peněz mezi klienty," popisuje, v čem by mohl sandbox pomoci, spoluzakladatel Spendee Jakub Sechter. Tím by podle něj firma ušetřila spoustu času, který jí dosud neproduktivně utíkal. "Mohlo by jít o celé měsíce," dodává Sechter s tím, že vyřizování podobného povolení k poskytování informací o účtech klientů jim loni trvalo deset měsíců.

Jak moc mohou být sandboxy užitečné, ukazuje i příklad Velké Británie, která je v této oblasti v Evropě průkopníkem. Testovat je začala už v roce 2016 a podle tamního finančního kontrolního úřadu se novinka osvědčila. Devadesát procent společností, které se zapojily do historicky prvního vyhlášeného sandboxu v Británii, se na trhu uchytilo. "Mnoho účastníků v důsledku zapojení do sandboxu snadněji získalo peníze na svůj rozvoj," upozornil nedávno ředitel pro strategii a soutěž Financial Conduct Authority Christopher Woolard.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru