Podnikatel Jiří Kaláb, zakladatel stavební a developerské firmy, si ještě před rokem pochvaloval, jak se mu podařilo podnik předat potomkům a těší se z jeho dalšího růstu. Řízení brněnské společnosti Kaláb po něm převzal nejstarší syn Tomáš a podle poslední účetní uzávěrky za rok 2017 ji dotáhl téměř k půlmiliardovým tržbám. Jenomže loni v únoru přišel za otcem s tím, že není schopen pokračovat ve stavařině tak jako kdysi on. Rodina proto stavební divizi prodala brněnskému holdingu Winning Group a ponechala si development.

"Vše zpočátku vypadalo nádherně, ale obrat nastal v momentě, kdy se nám začalo dařit s developerskými projekty, kde dokážeme držet otěže byznysu. Obor klasické stavařiny, kdy spolupracujete s odběrateli, se hodně změnil a tam už tolik ty otěže nedržíte," popsal Jiří Kaláb změny na stavebním trhu na setkání rodinných firem, které zorganizoval mediální dům Econo­mia.

Developerské aktivity společnosti se za posledních 15 let rozrostly natolik, že by bylo obtížné nadále řídit zároveň developerskou i stavební firmu výhradně členy rodiny Kalábových. Vedle Tomáše Kalába se na vedení podílí také jeho mladší bratr Jiří, sestra Magdalena je nyní na mateřské dovolené.

Jak expandovat a růst

Setkání rodinných firem proběhlo v prostorách mediálního domu Economia, který vydává Hospodářské noviny. Debatu na téma „Jak expandovat a růst“ vedl šéfredaktor HN Martin Jašminský. O zkušenostech s nákupy firem mluvil zakladatel topenářského holdingu Fenix Group Cyril Svozil. O tom, jaké je část podniku prodat, hovořil Jiří Kaláb, zakladatel stavební společnosti Kaláb.

Zakladatel Jiří Kaláb přiznává, že celý loňský rok, kdy se rodina na prodeji shodla, byl pro něj náročný. "Zjistil jsem, že největší překážkou prodeje jsem byl já sám, nejdříve jsem si myslel, že to nepřežiju, a měl obavy, aby vše dobře dopadlo," svěřuje se. Nešlo mu o peníze, ale o dobré jméno rodiny a zaměstnance. Mnozí z nich ve firmě pracují od založení v roce 1993. Firma loni na trh pustila zprávu o prodeji. A v létě přišel Tomáš za otcem, že se dohodl s Winning Group. "Musím se přiznat, že jsem před zaměstnance nepředstoupil já, ale můj syn, já u toho být nechtěl. Naštěstí vše dopadlo dobře," vypráví Jiří Kaláb.

Prodej stavební divize dnes už hodnotí jako správný krok, který rodinné firmě pomůže k dalšímu růstu do budoucna. Společnost ­Winning Group má dle uzavřené dohody 18 měsíců na přejmenování společnosti tak, aby značka Kaláb zůstala výhradně devízou rodinné společnosti.

Utahování podnikání

Tuzemské ekonomice se daří nepřetržitě již několik let, rodinné firmy odvážně investují, mnohé jsou v nejlepší kondici od sametové revoluce. Více než stovka tuzemských podniků z mnoha různých oborů v nedávném průzkumu Hospodářských novin odpověděla, že letošní rok pro ně bude ještě lepší než ten minulý.

Byznysové prostředí se však stále zpřísňuje. "Na vlastníky rodinných firem se valí další a další regulace, ti poctivější vše plní, ale nemohou z toho benefitovat, protože na druhé straně jsou firmy, které povinnosti neplní," hodnotí Martin Hrdlík, ředitel divize KPMG Legal.

Loni například začala pro všechny svěřenské fondy platit povinnost evidence − majitelé museli zapsat správce. Martin Hrdlík tvrdí, že nyní nejde svěřenský fond využít pro původní myšlenku, tedy zajištění pro nenarozené potomky, protože ti ještě nejsou zapsáni v obchodním rejstříku. V minulém roce podnikatele navíc čekala povinnost uvádět skutečné vlastníky a evidovat je v obchodním rejstří­ku.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru