Není nic příjemnějšího než vydělat na dobrém skutku. Zatímco při nákupu akcií zbrojařského koncernu či korporace vydělávající na tom, že prodává "poslední legální drogu" (jak ve filmu Lepší už to nebude Jack Nicholson nezapomenutelně ohodnotil byznys prodejců alkoholu), se u citlivějších povah může dostavit pocit viny, při investici do zeleného byznysu nic takového zdánlivě nehrozí.

Kdo by nechtěl pomoci matičce Zemi. Pro udržení dobrého pocitu je ale lepší příliš nerozebírat, co se za "zeleností" skrývá. Už proto, že hodnocení řady opatření motivovaných původně ohledy na životní prostředí se během relativně krátké doby může zásadně změnit.

Příkladem může být palmový olej využívaný k výrobě biopaliv. Ten byl ještě v minulé dekádě považován za důležitou zbraň proti růstu emisí CO2, plynu z velké části zodpovědného za probíhající klimatickou změnu. Biopaliva sice něco málo proti "globálnímu oteplování" udělala, ale za jakou cenu. V případě palmového oleje to bylo zničení velkých rozloh nenahraditelného tropického pralesa. Vzniklá "zelená poušť" (tedy plantáže s minimální biodiverzitou) dnes zabírá plochu srovnatelnou s rozlohou Nového Zélandu. Řada plantáží přitom vznikla kvůli evropské poptávce. A ta byla důsledkem bohulibého cíle snížit ekologickou stopu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru