Ekologicky a společensky zodpovědné formy investic přestaly být jen módním výstřelkem, který umožňuje správcům fondů oslovovat potenciální klienty chytlavými a srdceryvnými slogany. Vedle velkých investorů, mezi něž patří třeba norský státní fond s majetkem v hodnotě více než jednoho bilionu dolarů, se začali objevovat také ti drobní, pro které je kromě výnosu prioritou i dlouhodobě udržitelný ekonomický rozvoj.

V Česku je příkladem zodpovědné formy investice Etický fond z penzijní společnosti České spořitelny, který významná domácí banka spustila loni. Etický fond v současnosti spravuje majetek v hodnotě zhruba 353 milionů korun pro více než 33 tisíc klientů. V rámci celkového počtu více než čtyř milionů lidí, kteří si na důchod spoří v domácích penzijních fondech, je Etický fond České spořitelny stále velmi malým hráčem. Kromě dluhopisů vkládá peníze do cenných papírů firem v odvětví ekologie. Jednou z nich je norský výrobce zařízení pro recyklaci obalů Tomra Systems.

Zodpovědné investování je ale rovněž strategií, kterou se v Česku řídí mnoho podílových investičních fondů. Ty ale na rozdíl od těch penzijních nemohou svým investorům nabídnout státní příspěvek ani daňové úlevy. Mezi nejstarší takové fondy v Česku patří ČSOB Akciový fond vodního hospodářství, založený v roce 2007 a vedený v korunách. Díky své belgické mateřské společnosti KBC nabízí ČSOB svým klientům v Česku také několik na ekologii zaměřených fondů v eurech.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru