Ekologicky a společensky zodpovědné formy investic přestaly být jen módním výstřelkem, který umožňuje správcům fondů oslovovat potenciální klienty chytlavými a srdceryvnými slogany. Vedle velkých investorů, mezi něž patří třeba norský státní fond s majetkem v hodnotě více než jednoho bilionu dolarů, se začali objevovat také ti drobní, pro které je kromě výnosu prioritou i dlouhodobě udržitelný ekonomický rozvoj.

V Česku je příkladem zodpovědné formy investice Etický fond z penzijní společnosti České spořitelny, který významná domácí banka spustila loni. Etický fond v současnosti spravuje majetek v hodnotě zhruba 353 milionů korun pro více než 33 tisíc klientů. V rámci celkového počtu více než čtyř milionů lidí, kteří si na důchod spoří v domácích penzijních fondech, je Etický fond České spořitelny stále velmi malým hráčem. Kromě dluhopisů vkládá peníze do cenných papírů firem v odvětví ekologie. Jednou z nich je norský výrobce zařízení pro recyklaci obalů Tomra Systems.

Zodpovědné investování je ale rovněž strategií, kterou se v Česku řídí mnoho podílových investičních fondů. Ty ale na rozdíl od těch penzijních nemohou svým investorům nabídnout státní příspěvek ani daňové úlevy. Mezi nejstarší takové fondy v Česku patří ČSOB Akciový fond vodního hospodářství, založený v roce 2007 a vedený v korunách. Díky své belgické mateřské společnosti KBC nabízí ČSOB svým klientům v Česku také několik na ekologii zaměřených fondů v eurech.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru