O ekologicky zodpovědných investicích se hodně mluví a píše. V porovnání s obvyklými investičními nástroji jde však stále o okrajovou alternativu. "Její význam ovšem roste a bude dál nabývat na významu," řekl v rozhovoru s HN Michael Sieg, zakladatel finanční společnosti ThomasLloyd.

Jeho slova nelze brát na lehkou váhu. Od svého vzniku v roce 2003 se tato původně německá společnost zaměřená na správu majetku vypracovala mezi významné hráče na trhu investic do solárních či vodních elektráren a s nimi spojené infrastruktury v několika zemích v Asii. Své projekty financuje i pomocí dluhopisů, které od roku 2015 nabízí přes svou pražskou pobočku také zájemcům v Česku a na Slovensku.

ThomasLloyd v současnosti spravuje majetek v hodnotě téměř 80 miliard korun. Pečuje o peníze od více než 50 tisíc investorů. Mezi nimi jsou také čeští a slovenští investoři, kteří v současnosti drží několik set milionů korun zejména ve dvou dluhopisech ThomasLloyd. Jde o dvacetiletou obligaci splatnou v roce 2035 s ročním výnosem osm procent a devítiletý dluhopis splatný v roce 2027 s ročním výnosem sedm procent. Oba slouží k financování solárních projektů skupiny v Asii.

Michael Sieg (41)

Rodilý Němec je od roku 2003 předsedou představenstva finanční společnosti ThomasLloyd.

Ta se zaměřuje na alternativní investice v oblasti zelené energetiky v Asii zhruba pro 50 tisíc klientů.


HN: Investujete také do tradiční energetiky?

Ne. Patříme sice do sektoru alternativních investic, ale na poli ekologických investic jsme zcela vyhraněným hráčem. Věnujeme se pouze energetice z obnovitelných zdrojů a ničemu jinému.

HN: Nabízíte investorům v Česku a na Slovensku také další produkty kromě dluhopisů?

Už čtyři roky se zabýváme těmito zjednodušeně řečeno zelenými dluhopisy. Mimochodem, pro tyto alternativní ekologické investice existuje mnoho názvů, ale ve skutečnosti jde vždy o totéž. Jen záleží na míře ekologického zaměření. Kromě obligací chceme letos začít nabízet také naše fondy orientované na investice do obnovitelných zdrojů a jiných ekologicky zaměřených projektů.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru