O ekologicky zodpovědných investicích se hodně mluví a píše. V porovnání s obvyklými investičními nástroji jde však stále o okrajovou alternativu. "Její význam ovšem roste a bude dál nabývat na významu," řekl v rozhovoru s HN Michael Sieg, zakladatel finanční společnosti ThomasLloyd.

Jeho slova nelze brát na lehkou váhu. Od svého vzniku v roce 2003 se tato původně německá společnost zaměřená na správu majetku vypracovala mezi významné hráče na trhu investic do solárních či vodních elektráren a s nimi spojené infrastruktury v několika zemích v Asii. Své projekty financuje i pomocí dluhopisů, které od roku 2015 nabízí přes svou pražskou pobočku také zájemcům v Česku a na Slovensku.

ThomasLloyd v současnosti spravuje majetek v hodnotě téměř 80 miliard korun. Pečuje o peníze od více než 50 tisíc investorů. Mezi nimi jsou také čeští a slovenští investoři, kteří v současnosti drží několik set milionů korun zejména ve dvou dluhopisech ThomasLloyd. Jde o dvacetiletou obligaci splatnou v roce 2035 s ročním výnosem osm procent a devítiletý dluhopis splatný v roce 2027 s ročním výnosem sedm procent. Oba slouží k financování solárních projektů skupiny v Asii.

Michael Sieg (41)

Rodilý Němec je od roku 2003 předsedou představenstva finanční společnosti ThomasLloyd.

Ta se zaměřuje na alternativní investice v oblasti zelené energetiky v Asii zhruba pro 50 tisíc klientů.


HN: Investujete také do tradiční energetiky?

Ne. Patříme sice do sektoru alternativních investic, ale na poli ekologických investic jsme zcela vyhraněným hráčem. Věnujeme se pouze energetice z obnovitelných zdrojů a ničemu jinému.

HN: Nabízíte investorům v Česku a na Slovensku také další produkty kromě dluhopisů?

Už čtyři roky se zabýváme těmito zjednodušeně řečeno zelenými dluhopisy. Mimochodem, pro tyto alternativní ekologické investice existuje mnoho názvů, ale ve skutečnosti jde vždy o totéž. Jen záleží na míře ekologického zaměření. Kromě obligací chceme letos začít nabízet také naše fondy orientované na investice do obnovitelných zdrojů a jiných ekologicky zaměřených projektů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru