Přibližně pěti set tisíc podnikatelů se týká chystaná změna v odvodech daní a povinných pojistek. Ti s ročními příjmy do milionu korun by se mohli dočkat výrazného snížení úředních povinností vůči státu. Tyto informace byly zveřejněny už minulý týden, konkrétní podrobnosti však ministerstvo financí zveřejnilo až včera.

Vláda pro drobné podnikatele chystá návrh zákona, podle kterého by mohli pomocí jedné paušální platby uhradit daně a s nimi i zdravotní a sociální pojištění.

"Chceme tím malým živnostníkům ušetřit čas, peníze i stres, které jsou s plněním odvodových povinností spojeny," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Nyní musí vše přiznávat na třech různých formulářích a jednat se třemi úřady. Zákon počítá s tím, že pokud si podnikatel zvolí jednotnou paušální platbu, bude měsíčně odvádět předem stanovenou částku. Ta se bude skládat z povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění a daně z příjmu ve výši 500 korun. "Celková výše tohoto paušálního odvodu by se v závislosti na vývoji průměrné mzdy měla v příštím roce pohybovat v rozmezí 5400 až 5500 Kč měsíčně," uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.