Rychle rostoucí zájem o levnou leteckou dopravu na kratší vzdálenosti vyvolaný nízkými cenami útočí na byznys společností, jež ji poskytují. Některé už delší dobu prodělávají a bojují o přežití. V zimní sezoně se ceny letenek dostaly na úroveň, jež je pro nízkonákladové aerolinky nepřijatelná. V úterý berlínské aerolinky Germania požádaly soud v Berlíně-Charlottenburgu o insolvenci. V noci na úterý to v prohlášení sdělilo vedení společnosti. Ve stejnou dobu také přestala létat její letadla. Po letecké společnosti Air Berlin, která ukončila provoz v roce 2017, se jedná již o druhý krach berlínského přepravce v poslední době. Cestující, kteří si koupili letenku přímo od Germanie, nemají nárok na kompenzaci za zrušené lety.

Do insolvence kromě samotné letecké společnosti Germania Fluggesellschaft mbH vstoupily také sesterské firmy poskytující technické a další služby Germania Technik Brandenburg GmbH a Germania Flugdienste GmbH. Postiženo bankrotem bude asi 1100 zaměstnanců. Platební neschopnost se naopak netýká švýcarské firmy Germania Flug AG a bulharské dceřiné společnosti Bulgarian Eagle.

"Bohužel se nám nakonec nepodařilo úspěšně dotáhnout do konce naše snažení o pokrytí krátkodobé potřeby likvidity. Velice litujeme toho, že nám nezůstala jiná možnost než podat návrh na insolvenci," uvedl v prohlášení jednatel společnosti Karsten Balke. Cestujícím postiženým zastavením letů se Balke omluvil.

Pasažéri, kteří si koupili letenky přes cestovní kanceláře, by se měli obrátit na ně a nikoliv na dopravce. Cestovky by v těchto případech měly zarezervovat náhradní spoj u jiného přepravce. Kdo si naopak koupil letenku přímo u Germanie, nemá na základě smluvních podmínek na náhradní přepravu nárok.

Prudká expanze byla chyba

"Svědčí to o tom, že nízkonákladové společnosti udělaly chybu, když se pustily do prudké expanze. Výsledkem je nadbytek sedadel na kratších spojích," cituje agentura Reuters z komentáře investiční skupiny AJ Bell k současné situaci.

Právě klesajícími cenami letenek a nabídkou přesahující poptávku zdůvodňuje Michael O'Leary ztrátu irské společnosti Ryanair, největšího nízkonákladového dopravce v Evropě.

Podle včerejší zprávy za třetí čtvrtletí finančního roku (září až prosinec 2018) vykázala čistou ztrátu 19,6 milionu eur (v přepočtu 503 milionů korun). Ve stejném období roku předchozího přitom vydělala 106 milionů eur čistého.

"Výsledek je pro nás zklamání. Jeho jediným důvodem jsou klesající ceny letenek, které tlačí dolů sílící konkurence," vyjádřil se O'Leary. V nynějším finančním roce (do konce března) počítá s tím, že společnost vydělá o 31 procent méně než v roce předchozím, kdy její čistý zisk dosáhl 1,45 miliardy eur při výnosech 7,15 miliardy eur.

Jsou tu i jiné důvody horšího hospodaření Ryanairu − série loňských stávek leteckého personálu, která vedení přiměla uznat úlohu odborů, i stoupající ceny paliva.

Vyhlídky pro osobní leteckou dopravu v Evropě nejsou podle O'Learyho povzbudivé. "Nadbytečná kapacita na kratších spojích dále poroste, což bude tlačit ceny letenek dolů. Nesdílíme optimismus některých našich konkurentů, podle nichž bude možné v létě zvýšit ceny, míní šéf Ryanairu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru