Pod Benjaminem Netanjahuem byl Benny Ganc náčelníkem generálního štábu izraelské armády. Dnes robustní generál ohrožuje šance vrcholného politika své země být počtvrté za sebou zvolen premiérem. Jen pár dní po prvním Gancově politickém projevu na veřejnosti ho výzkumy umístily na druhé místo preferencí za Netanjahuovu stranu Likud. Volby se uskuteční v dubnu.

"Máte unikátní kombinaci tiché rozhodnosti, klidu a vybraného chování," řekl na adresu bývalého výsadkáře Netanjahu, když ho před osmi lety uvedl do funkce. Právě tato image pomáhá Gancovi i v politické kariéře. Poprvé v nové roli vystoupil koncem ledna na ustavujícím setkání své strany Nezlomný Izrael. Jakkoliv není rozeným rétorem jako Netanjahu, zvládl to nad očekávání.

Komentátoři ale upozorňují, že o jeho politických názorech se toho posluchači moc nedozvěděli. To ovšem také potenciálním voličům umožňuje si do Gancovy osoby promítat vlastní názory. "Už není žádná levice ani pravice, jen Izrael je nade vše," zopakoval jejich nový favorit několikrát.

Bývalý náčelník generálního štábu prohlásil, že v předvolební kampani nebude na nikoho osobně útočit. "Zdržím se jakýchkoliv kroků, které by mohly rozdělovat izraelskou společnost," prohlásil. To mu ale nebránilo kritizovat současného premiéra, aniž vyslovil jeho jméno.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.