Před několika lety se zdálo, že zpeněžit volný pokoj či volné sedadlo v autě je to nejjednodušší na světě. Řada lidí podlehla euforii, že toto takzvané podnikání je bez rizika a má jenom výhody. Systém, kterému se říkalo podnikání budoucnosti, ovšem nemohl vydržet navěky.

Zejména ne ve chvíli, kdy se ukázalo, že na něm skutečně vydělává hlavně digitální platforma se sídlem v některém z daňových rájů, jež poptávku a nabídku zprostředkovává. Ve chvíli, kdy se ze sdílení stala masová záležitost, je realitou také snaha o regulaci. A protože domluva s finančně silným zprostředkovatelem se ukázala jako téměř nemožná, přišla na řadu regulace prostřednictvím daní, před nimiž, jak říká přísloví, nikdo neuteče.

Nutno říci, že této regulace se tuzemský finanční úřad chopil s radostí. Kdo by čekal nějakou speciální úpravu pro příležitostné výdělky typu paušální daně, mýlil by se. Sdílení je podnikáním se vším všudy a jako takové musí být náležitě potrestáno papírováním. O tom, že ho rozhodně není málo, pravidelně informuje třeba zpráva Světové banky a společnost PricewaterhouseCoopers, podle níž jsou české firmy za rok 2018 čtvrté v Evropě, co se týká času, jejž stráví vyplňováním všech papírů, které se týkají daní. Čtvrté nejhorší, abychom upřesnili, horší je to už jen v Maďarsku, Polsku a Bulharsku. Pozitivně nevyznívá ani Index byrokracie, jehož autoři se zaměřili na všechny povinnosti dané státem a jeho institucemi, které má typická malá česká firma během jednoho roku provozu. Spočítaných 233 hodin znamená 30 dní strávených papírováním, jehož reálná potřeba pro kohokoliv je diskutabilní.

To, že pronajímatelé pokojů a příležitostní taxikáři zřejmě neměli v úmyslu strávit život papírováním, lze lehce odhadnout. Jenže když se člověk podívá do metodiky finanční správy, co přesně požaduje po podnikatelích, kteří spolupracují s firmami typu Uber, Airbnb či Booking, je jasné, že papírování bude nyní důležitá složka jejich života.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru