Rozvoji venkova by pomohlo zastropování dotací i větší množství malých a lokálních farmářů, kteří mají vztah k místu, kde působí. Současný venkov trápí nejen sucho, ale i nedostatek sociálního života, tvrdí sociální geograf Radim Perlín. Vedoucí Výzkumného centra rurální geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy se zároveň věnuje dlouhodobému sledování vývoje venkovského osídlení a vlivu změn v zemědělské politice státu na stabilitu venkovského osídlení. Specializuje se rovněž na územní plánování se zaměřením na rozvoj nejmenších obcí a venkovské krajiny. Aktivní je i v komunální politice, momentálně je zastupitelem v Praze 2.

HN: Jaké problémy nejvíce trápí současný český venkov?

Především nemáme jen jeden typ venkova. Jsou rozdíly mezi suburbánní zónou u velkých měst, jako je Praha, Ostrava či Plzeň. Jiné problémy má zemědělský venkov s velkými obcemi a jiné zase mají malé obce.

Na zemědělském venkově je největší problém zajištění podnikání a pracovních míst. Zároveň se musí vypořádávat s environmentálními a ekologickými problémy, jako je například sucho. Problém je, že více než dvě třetiny orné půdy obdělávají velké zemědělské podniky, což není jen Agrofert. Ty se zaměřují hlavně na zisk a prvovýrobu, ne až tak na dlouhodobé využívání krajiny a kvalitu půdy. Jejich pozemky jsou zatíženy erozí. Zároveň také často blokují budování protierozních opatření, jako jsou cesty nebo meze.

U velmi malých obcí je zase problém udržení sociál­ního života a alespoň základní osídlení. Když máte vesnici s jednou rodinou s dětmi a zbytek jsou důchodkyně, je tam těžké dělat cokoliv.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru