Postavit dům, obchodní centrum nebo třeba silnici trvá v Česku extrémně dlouho. Hlavně kvůli stavebnímu povolení, na které se čeká i deset let. Ministerstvo pro místní rozvoj teď udělalo první krok ke zlepšení. "Poslední lednový den jsme odeslali k připomínkám záměr nového stavebního zákona," prohlásila mluvčí ministerstva Veronika Vároši. K návrhu se nyní budou vyjadřovat další ministerstva, kraje a instituce, kterých se týká.

Změna stavebního práva má být jedním z vůbec největších zásahů do zákonů a předpisů v současnosti. Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) slíbila, že dobu stavebního řízení zkrátí maximálně na rok od podání žádosti. Pro připravovaný zákon se mezi stavaři vžilo označení: jeden úřad, jedno razítko, jedna stavba. Cílem vlády je, aby začal platit od roku 2021.

Podle návrhu, který mají HN k dispozici, by povolení výstavby trvalo v ideálním případě jen 59 dní. Jedná se o nejkratší možnou lhůtu, pokud do řízení nezasáhnou soudní spory. I s nimi by však neměl celý proces zabrat déle než rok.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.