Americký prezident Donald Trump zmínil vyslání armády do Venezuely jako "jednu z možností". V rozhovoru s televizní stanicí CBS rovněž zmínil, že odmítl žádost dosavadního venezuelského prezidenta Nicoláse Madura o setkání. Spojené státy na Madura tlačí, aby odstoupil a nechal zemi řídit někoho, kdo ji dokáže vyvést z hluboké krize. Ve Venezuele je hlad a zemí otřásají nepokoje.

"Určitě je to něco, co je… je to jedna z možností," odpověděl Trump v televizi na dotaz, co by ho přimělo vyslat do Venezuely americkou armádu. Na otázku, zda by se osobně zapojil do vyjednávání s Madurem a přesvědčil ho, že by měl odejít, odvětil, že venezuelský vůdce ho už před pár měsíci žádal o schůzku, on ji ale odmítl.

Vývoj ve Venezuele sledují velmoci s napětím. Kdysi bohatá země se potácí v ekonomické krizi i přesto, že má největší prokázané zásoby ropy na světě. Už několik dní se konají bouřlivé protesty opozice i stoupenců autokratického prezidenta Madura.

Šéf venezuelského parlamentu ovládaného opozicí Juan Guaidó se minulý týden během masových demonstrací prohlásil úřadující hlavou státu, když parlament neuznal Madurův nový mandát. Podporu Guaidóovi vyjádřila řada amerických zemí, včetně USA.

Rusko, které patří mezi Madurovy spojence, reagovalo rychle. Mezinárodní společenství by se podle něj mělo zaměřit na to, jak pomoci vyřešit ekonomické a sociální problémy Venezuely, ale vyhnout se destruktivním zásahům zvenčí. "Cílem by měla být pomoc," uvedl Alexandr Ščetinin, který na ruském ministerstvu zahraničí vede odbor Latinské Ameriky.

S vůdcem venezuelské opozice hovořil i rakouský kancléř Sebastian Kurz. "Měl jsem velmi dobrý telefonát s Guaidóem. Má naši plnou podporu, pokud jde o obnovení demokracie," uvedl na Twitteru.

Trump se v rozhovoru vyjádřil i k dění na Blízkém východě. Jak řekl, americká vojenská přítomnost na základně v Iráku je velmi důležitá, protože Washington tak může zblízka sledovat, co dělá Írán.

"Jeden z důvodů, proč si základnu chci ponechat, je, že se chci více dívat na Írán. Írán je skutečný problém," prohlásil americký prezident. "Chci, abychom to mohli sledovat. Máme v Iráku neuvěřitelnou a velmi drahou vojenskou základnu. Je na skvělém místě, pokud jde o sledování různých částí problematického Blízkého východu," dodal.

Prezident v prosinci nečekaně oznámil, že hodlá stáhnout všech asi 2000 amerických vojáků ze Sýrie. Své rozhodnutí nyní opět obhajoval, jakýkoli časový harmonogram odsunu ale nezveřejnil.

Spojenci i členové jeho vlastní Republikánské strany plán kritizovali kvůli obavám, že Islámský stát může po odchodu USA ze Sýrie znovu nabýt na síle, a také proto, že Washington kvůli stažení jednotek může přijít o vliv na dění v regionu. Jak Trump nyní uvedl, někteří z vojáků se přesunou ze Sýrie právě na základnu do Iráku a "někteří pojedou domů".

Související