Ve chvíli, kdy světovým byznysem otřásají obchodní války a zavádění ochranných bariér, přináší bezcelní zóna mezi Evropskou unií a Japonskem nové možnosti pro českou ekonomiku. Platí od pátku a vztahuje se na průmyslové i zemědělské výrobky a služby.

"Vstupujeme do vůbec největší zóny volného obchodu," prohlásila po jejím zavedení šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Smlouva odstraňuje téměř všechna vzájemná cla, dotýká se třetiny globálního HDP a 639 milionů lidí. Dopad bude mít především na vývoz japonských automobilů do Evropy a prodej zemědělských produktů opačným směrem. Přezdívá se jí proto "auta za sýr".

"V atmosféře hrozícího protekcio­nismu je to pozitivní zpráva. Navíc jde o velké částky," říká mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Do Japonska nyní vyváží zhruba tisícovka českých firem − například slad, sklo, chemikálie nebo stavebniny. Pobočky na místě má ale jen několik těchto společností.

Japonský kapitál přitom hraje zásadní roli přímo v Česku. Východoasijská země je tu po Německu druhým největším investorem. ­Aktuálně zde působí zhruba 250 japonských firem, které zaměstnávají více než 47 tisíc lidí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.