Ve chvíli, kdy světovým byznysem otřásají obchodní války a zavádění ochranných bariér, přináší bezcelní zóna mezi Evropskou unií a Japonskem nové možnosti pro českou ekonomiku. Platí od pátku a vztahuje se na průmyslové i zemědělské výrobky a služby.

"Vstupujeme do vůbec největší zóny volného obchodu," prohlásila po jejím zavedení šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Smlouva odstraňuje téměř všechna vzájemná cla, dotýká se třetiny globálního HDP a 639 milionů lidí. Dopad bude mít především na vývoz japonských automobilů do Evropy a prodej zemědělských produktů opačným směrem. Přezdívá se jí proto "auta za sýr".

"V atmosféře hrozícího protekcio­nismu je to pozitivní zpráva. Navíc jde o velké částky," říká mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Do Japonska nyní vyváží zhruba tisícovka českých firem − například slad, sklo, chemikálie nebo stavebniny. Pobočky na místě má ale jen několik těchto společností.

Japonský kapitál přitom hraje zásadní roli přímo v Česku. Východoasijská země je tu po Německu druhým největším investorem. ­Aktuálně zde působí zhruba 250 japonských firem, které zaměstnávají více než 47 tisíc lidí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru