Kauza Huawei je přehledná. Zatímco ministr zahraničí Tomáš Petříček ji ke konci února ve Washingtonu probere se svým resortním kolegou Mikem Pompeem, kde jedním z témat bude už i příprava jarní návštěvy premiéra Andreje Babiše u Donalda Trumpa, Miloš Zeman v dubnu vyrazí… do Číny. Prezident si výlet jistě užije a asi se i baví, jak Petříčka dostal, když mu minulý týden během schůzky na Hradě zatajil, že na druhý den tam přijme čínského velvyslance a vysoké zástupce Huaweie.

Jenže Zeman tenhle souboj prohrává. Produkty Huaweie v Česku budou v případných kontraktech pro státní správu tvrdě prověřovány. Tomu Zeman nezabrání. A on sám? Historie si ho bude pamatovat jako prezidenta, který jezdil do Číny, ale který se nikdy − jako první hlava státu po listopadu 1989 − nepodíval do Bílého domu. Místo něho si v oválné pracovně potřese s Donaldem Trumpem rukou premiér Babiš, a to i "díky" Huaweii.

Babiš i Petříček přitom v této kauze nedělají nic více, než že − na rozdíl od Zemana − hájí české bezpečnostní zájmy. To platí také o tendru na vojenské vrtulníky, což je další důvod, proč české politiky ve Washingtonu aktuálně chtějí. USA lobbují za své firmy, ale nákup techniky, kterou armáda potřebuje, je v prvé řadě českým zájmem. Česko není k Huaweii ostražité pro radost USA, nekupuje vrtulníky pro zisk prodejců, dělá to pro svoji bezpečnost.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru