Motivování je úsilí vytvořit motivaci. Vychází z toho, že člověku se přirozeně nechce pracovat, pokud nemá patřičnou motivaci. Potud definice, kterou zhusta využívají manažeři, když vysvětlují, proč se svými podřízenými dělají to či ono.

Motivování je společensky uznávané, bez něj to v reálném životě nejde. Jenže existují hranice, za nimiž motivace sice zvyšuje úzce pojímaný výkon zaměstnance, ale přitom má negativní dopad.

Tuto tenkou linii jednoznačně překročil finanční úřad, když dovolil, aby byli berní úředníci motivováni tím, kolik vyberou na daních, kolik pokut uloží, případně co všechno "nekalého" zjistí. Že k tomu vůbec došlo, ukazuje na naprosté selhání systému. A že se toho v praxi s největší radostí ujaly Jihočeský a Pardubický kraj, není výsledkem kumulace podvodníků na jejich území, ale morálních kvalit ředitelů tamních finančních úřadů. Ti tento "motivační balíček" distribuovali mezi své podřízené, kteří se možností využití, či spíše zneužití systému s radostí chopili.

Kam až podobná motivace může vést, ukazuje minulost, kdy berní úředníci prosluli schopností "zakleknout" na kde koho, a přítomnost, kdy finanční úřady prohrávají soudy se společnostmi, které neprávem obvinily.

Deset tisíc, které berní úředník může dostat za to, že třeba neuzná firmě odpočet daně na výzkum a vývoj, je lákavých. Zejména ve srovnání s platem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru