Překvapivým favoritem v modernizaci ozbrojených sil ve střední Evropě se stalo v poslední době Maďarsko. Kromě vůle a ochoty začít něco dělat to může mít ještě jeden zajímavý důvod: objednávky vrtulníků, tanků, samohybných děl nebo i českých útočných pušek Bren v Maďarsku nekomplikují složitá výběrová řízení. "Nákupy se odehrávají bez příslušných mezinárodních soutěží. Jsou založeny na dohodách mezi vládami, takže veřejnost se o nich dozví až poté, co je rozhodnutí učiněno," vysvětluje András Rácz, bezpečnostní analytik maďarského think-tanku Political Capital.

Vláda Viktora Orbána si to ovšem kvůli svému postavení a slabé opozici může dovolit. V podobné situaci je i rumunská vládní sociální demokracie. "Vůbec bych situaci vojenských nákupů v Rumunsku s Českem nesrovnával. V Rumunsku má vláda příliš mnoho volnosti a prakticky žádnou zodpovědnost vůči veřejnosti − a to dokonce máme zákon o plánování obrany," tvrdí rumunský analytik Hari Bucur-Marcu.

Střední Evropa přezbrojuje: Česká armáda řeší největší nákup moderní historie. Dosluhující techniku nahrazují i sousedé

To čeští nákupčí bojových vozidel pěchoty, kteří připravují největší armádní nákup od roku 1989 za 51 miliard korun, mají, slovy jednoho z nyní už nevládních expertů, "neustále za zády Vojenskou policii, Vojenské zpravodajství a civilního státního žalobce". Nad hlavami se jim neustále vznáší možné obvinění z korupce. Takže není divu, že se tendry protahují a vládní úředníci chtějí další a další záruky a doklady od účastníků výběrového řízení, pro něž se slova jako "transparentnost" a "nediskriminace" stávají takřka noční můrou.

Ministr Lubomír Metnar sice stanovil termín pro podpis smlouvy o nákupu bojových vozidel pěchoty na srpen letošního roku, podle zástupců firem i současných a bývalých vládních úředníků, kteří měli zkušenost se soutěžemi na nákup vojenského materiálu, ale není reálný. Pokud se ovšem vláda nerozhodne postupovat jinak a nebude chtít dohodu "po vzoru Maďarska" s nějakou jinou vládou. V takovém případě by byl proces vedoucí k podpisu smlouvy jednodušší.

Pro představu: pokud čtyři firmy ucházející se o dodávku 210 pásových BVP české armádě dostanou opravdu v únoru podrobnou technickou dokumentaci s požadavky, jen odborný překlad prý zabere zhruba dva měsíce. Potom budou klást doplňující dotazy, kterých mohou být desítky, ne-li stovky, na něž musí ministerstvo odpovědět. Další dva měsíce může trvat překlad jejich opět podrobné technické nabídky do češtiny.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.