Koncernu Volkswagen, největší automobilce světa, se ulevilo. Jedna z jeho klíčových továren, v západomaďarském Györu (Rábu), po téměř týdenní mzdové stávce v nejbližších dnech obnoví dodávky motorů. Vedení společnosti Audi Hungária se dohodlo s odboráři, že základní mzda stoupne o 18 procent, v absolutním vyjádření nejméně o 75 tisíc forintů (zhruba 6150 korun). Mzdové ujednání platí od letošního prvního ledna do konce března příštího roku. Zaměstnanci si kromě toho vymohli roční benefity ve výši 400 tisíc forintů (téměř 33 tisíc korun). "Dohoda našim zaměstnancům rovněž zaručuje každý měsíc alespoň jeden zcela volný víkend," cituje časopis The Budapest Business Journal odborového předáka Sándora Németha.

Odborářům v Audi Hungaria se nelíbilo, že jejich mzdy jsou nižší, než Volkswagen vyplácí v dalších středoevropských továrnách včetně Česka a Slovenska. Průměrná dělnická mzda v Mladé Boleslavi v roce 2017 činila 40 557 korun a loni už přesáhla 50 tisíc korun. Vyšší mzdu si šestidenní stávkou v červnu 2017 vymohli odboráři v bratislavském závodě Volkswagenu. Jejich mzda se během následujícího půldruhého roku (do konce listopadu 2018) zvýšila o více než 14 procent. Přitom průměrná hrubá mzda podle výroční zprávy za rok 2017 činila 1854 eur (zhruba 47 800 korun), ale odboráři toto číslo označili za zkreslené. Během jednání argumentovali, že většina lidí ve výrobě bere 800 až 1000 eur (asi 20 600 až 25 800) čistého měsíčně. Dělník u montážního pásu si v Gÿoru podle listu Handelsblatt dosud v průměru přišel v přepočtu na 1100 eur měsíčně hrubého (zhruba 28 400 korun).

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru