Kdo z vás vlastní budík? Myslím ten starý klasický budík, co váží kolem kila, tiká, má ciferník a nahoře dva zvonky, mezi kterými v pravý čas kmitá kladívko vydávající budivý zvuk. Předpokládám, že drtivá většina z vás sice budík má, ale vlastně nevlastní. Otázka, která ještě před generací byla snadno zodpověditelná (budík vlastním/nevlastním), dnes tak jednoznačná není. Budík totiž poslední dobou prošel Proměnou dramatičtější než Kafkův hrdina ve stejnojmenné, mírně psychedelické povídce. Tato proměna se stává symbolickou pro velikou škálu Proměn, které lze sledovat během našeho věku. A možná symbolicky přednaznačuje cosi, co se může stát s lidstvem jako takovým.

Předpokládám, že "váš" "budík" "je" v softwaru vašeho mobilního telefonu. Ty uvozovky jsou namístě, neb ani jedno z těch slov nesplňuje klasické pojetí těch slov. Nicméně, co přesně z onoho budíku zbylo? Co je to, co se z kovového budíku s ciferníkem přestěhovalo do digitální podoby? Matematik by řekl, že to, co z budíku přežilo, je algoritmus. Mechanické opakování ozubených kolo-točů nahradila rekurzivita digitální, která kopíruje podobný algoritmus. Programátor, že z budíku zbyl kód, program. Technik by hovořil o zachování funkce budíku. Platon, že z budíku zbyla samotná idea čisté budíkovitosti, již očištěná od nutnosti dedikované hmoty. Aristoteles by možná použil oblíbený termín telos, tedy smysl, raison d'etre budíku. A duchovní by použil trošku nadnesené a načechrané, ale vhodné slovo: duše. Vždyť se přece jedná o nehmotnou esenci, o samotnou podstatu budíku, čistou informaci.

Jistě, tato duše budíku stále potřebuje jakési tělo ke své funkci, ale již to není tělo dedikované, ale tělo obecné, které v sobě má mnoho obecných potencialit (stejný hardware může též být kalkulačkou, ladičkou, kamerou, přehrávačem hudby atd.) a žádnou finální aktualizaci (jak by to kategorizoval Aristoteles). Duše budíku si našla nové, lepší tělo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru