Než začne nový školní rok, usedají starostové okrajových částí Prahy za volant a objíždějí školy v jiných částech hlavního města. Zjišťují, jestli tam nemají místo pro žáky z jejich spádové oblasti. Jejich školy jsou plné a na zřízení nových příslušné radnice nemají peníze. V nejbližší době by pět nových škol přece jen mělo vzniknout, rozpočty se budou skládat z více zdrojů. Hledá je i magistrát. "Nejsme schopni vše pokrýt v jednom volebním období. Musíme vymyslet systém průběžného financování," komentoval situaci pro HN radní pro školství Vít Šimral (piráti).

"Budeme stavět školy v Kolovratech, Dolních Počernicích, Uhříněvsi, Šeberově a Březiněvsi, tam je situace nejkritičtější. Radnice to samy neutáhnou, protože výstavba školy stojí minimálně sto padesát milionů korun a rozpočet menších radnic je do sto milionů ročně," dodal.

Vedení Prahy z rozpočtu vyčlenilo 300 milionů. Největší díl, 190 milionů, ukousne již zahájená stavba školy na Zličíně, zbytek půjde na nové školy. Dalších půl miliardy investic půjde z rezerv pro městské části. Radnice menších městských částí však podle Šimrala na výstavbu nových škol žádají mnohem víc, celkově až šest miliard korun.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.