Mexickému narkobaronovi Joaquínu Guzmánovi se pro jeho nízký vzrůst přezdívá El Chapo, tedy Prcek. Léta se mu dařilo prchat před spravedlností, dvakrát dokonce utekl z mexického vězení. Jednou v koši na prádlo, podruhé podzemním tunelem dlouhým 1,6 kilometru.

Nyní vzaly spravedlnost do rukou Spojené státy. V New Yorku končí soud, který může mocného muže drogového světa poslat za mříže na doživotí. O jeho vině, či nevině začne porota rozhodovat zřejmě už v pátek.

Nyní jedenašedesátiletý Guzmán patřil mezi nejvlivnější narkobarony na světě. V Mexiku byl ověnčen aurou nedotknutelnosti a přišel si na stovky milionů dolarů. V roce 2009 se dostal i na seznam nejbohatších lidí časopisu Forbes. Ten tehdy odhadl hodnotu jeho majetku na miliardu dolarů.

1 miliarda

dolarů je suma, na niž v roce 2009 časopis Forbes odhadl Prckův majetek. Kvůli enormním výdajům na bezpečnost se jeho jmění poté zmenšilo.

Prcek stál léta v čele obávaného a mocného drogového kartelu Sinaloa, pojmenovaného podle hornatého mexického státu. Naposledy byl dopaden v lednu 2016. Krátce poté ho Mexiko vydalo do USA a tam byl loni v listopadu postaven před soud. Obžaloba při procesu povolala přes 50 svědků, včetně několika blízkých spolupracovníků obviněného. Ti doufají, že výměnou za svědectví se jim podaří získat nižší tresty.

I díky nim vyšla najevo řada informací o fungování mocného drogového kartelu, ale také o Guzmánově povaze. Veřejnost získala neobvyklou šanci nahlédnout doslova do útrob kanálu, jímž do USA proudilo vůbec nejvíc omamných látek.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.