Když ve středu ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) představovala novou důchodovou komisi, nezaznělo ani jednou slovo reforma. Spolu s šéfkou komise Danuší Nerudovou jen opatrně zmínily potřebu najít peníze pro zachování stability důchodového systému. Kromě toho se má komise věnovat rovnosti důchodů pro ženy a muže nebo možnosti předčasného odchodu do penze u rizikových profesí.

"Problém důchodového systému je, že potřebujeme politickou vůli k tomu, aby se našlo politické řešení," uvedla Maláčová k tomu, co oddaluje reformu.

Již několikátá komise, tentokrát s přídomkem "pro spravedlivé důchody", se tak bude zabývat spíše dílčími tématy než celkovou změnou financování systému. Řada analýz však říká, že současný systém je neudržitelný, protože stárnou nejpočetnější populační ročníky a důchody budou záviset na odvodech mnohem slabších ročníků. O nutnosti reforem hovoří vlády už od 90. let.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.