Dokud stála emisní povolenka pět eur, český průmysl náklady na jejich nákup zase tolik neřešil. Při průměrné ceně 25 eur za možnost vypustit do ovzduší tunu oxidu uhličitého (CO2) se již ale tyto náklady začínají projevovat. Po dlouhých letech tak začíná cena povolenek odpovídat původním představám, s nimiž systém obchodování vznikal.

Co je dobré pro plnění klimatických cílů Evropské unie, ale představuje problém pro energeticky náročná odvětví, jako jsou ocelářství, petrochemie, cementárny či papírny. Ty se proto snaží do připravovaného zákona o obchodování s emisními povolenkami prosadit, aby se jim alespoň část peněz vydaných za povolenky vrátila.

"Návrh zákona plánujeme předložit vládě během února," uvedla Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí, které pravidla připravuje. Podrobnosti nechtěla komentovat, protože se o detailech zákona teprve jedná.

Ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo HN, že jako zásadní připomínku navrhlo pro podniky kompenzaci nákladů ve výši 25 procent z výnosů, které stát získá při aukcích povolenek, jež má v EU přidělené. Jde o hranici, kterou státům umožňují zavést evropská pravidla. Podobnou věc už zavedlo několik států unie, včetně Německa, Francie nebo Slovenska. Chystá se k tomu Polsko.

"Kompenzace srovnají alespoň podmínky mezi výrobci v Evropě, i když pořád budeme v nevýhodě proti Číně, Rusku a dalším státům, které emise uhlíku nijak nezpoplatňují. Dokud nezavedeme uhlíkové clo na hranici EU, budeme kompenzace potřebovat," řekl Daniel Urban, ředitel Ocelářské unie, která sdružuje největší české a slovenské hutní podniky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru