Zaměstnanci z východu Evropy berou za stejnou práci dlouhodobě méně peněz než Češi. Zejména o Ukrajince mají přitom firmy v době nízké nezaměstnanosti stále větší zájem. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce spolu s odbory platovou nerovnost odstranit.

Odbory požadují, aby zahraniční pracovníci dostávali 1,2násobek takzvané zaručené mzdy, což je minimální odměna odstupňovaná podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce. Druhou navrhovanou variantou je takzvaný mzdový medián, tedy odměna v daném oboru, na jakou dosáhne přesně polovina pracovníků. Tento týden poslali odboráři svůj návrh k připomínkám vládě.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula k němu uvedl, že má bránit zneužívání ukrajinských pracovníků.

Ministryně Maláčová zase zdůraznila, že zahraniční pracovníci by dostali stejně jako místní a nemohli by konkurovat levnou prací.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.