Finanční úřady dostaly další varování od soudů, že při vymáhání peněz a pokut někdy postupují příliš tvrdě. Nejvyšší správní soud se zastal města Krnov, které kvůli menším chybám přišlo o osmimilionovou dotaci na rekonstrukci, a bernímu úřadu mělo navíc zaplatit stejně vysoké penále. Čerstvý rozsudek mají HN k dispozici.

Podle Nejvyššího správního soudu byl postup finančních úřadů nepřiměřený. Za drobná pochybení není možné dávat likvidační sankce, konstatovali soudci v čele s Josefem Baxou.

Je to už několikátý verdikt, kdy se tento soud postavil proti zásahům finanční správy. V posledních dvou letech se zastal několika desítek firem, kterým berní úředníci zabavili majetek kvůli pouhému podezření z účasti na daňových únicích. Tyto takzvané zajišťovací příkazy mnoho podniků položily a nyní po státu žádají náhradu škody. Zajišťovacích příkazů od té doby výrazně ubylo.

Nyní berní úřady změnily i přístup ke kontrole dotací. Nejnovější verdikt Nejvyššího správního soudu nastavuje jednoznačná pravidla, uvedla na dotaz HN mluvčí Generálního finančního ředitelství Klára Křehlová. Po kauze Krnov proto finanční správa vydala nařízení, jak vysokou pokutu lze za jednotlivá pochybení udělit. Dosud měli úředníci volnou ruku a mohli dávat pokutu až do výše dotace − bez ohledu na to, jak závažné provinění bylo.

Podívejte se na nový pokyn Generálního finančního ředitelství:

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru