Pro podnikatele by mělo být od dubna snazší odečíst si z daní výdaje na výzkum a vývoj. Novela, kterou má ve středu projednat Senát, má snížit administrativní zátěž firem a pomoci jim vyhnout se formálním chybám. Právě kvůli nim finanční úřady v minulých letech odpočty zamítaly a podniky pak musely na daních doplácet desítky milionů korun.

Současný systém daňových odpočtů na výzkum a vývoj příliš nefunguje. "Zvlášť malé a střední firmy se bojí odpočty uplatňovat. Nechtějí se o ně s finanční správou soudit. Přitom by to měl být celkem jednoduchý nástroj podpory," říká ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek.

Česko v intenzitě výzkumu a vývoje zaostává za evropským průměrem. Výdaje na ně tvořily v roce 2017 jen 1,8 procenta tuzemského HDP a po mírném zlepšení tak propadly zpět na úroveň roku 2012. Tehdy bylo české hospodářství v recesi a firmy i stát šetřily, kde se dalo. Navíc třeba v Rakousku je poměr nepřímé podpory výzkumu a vývoje k HDP v porovnání s Českem téměř dvojnásobný.

"Tam jsou tři tisíce podpořených podniků za rok. Česká republika má více obyvatel, mohli bychom k takovému číslu tedy alespoň směřovat," prohlásil Čížek na semináři společnosti Deloitte věnovaném připravovaným novinkám.

K hlavním problémům, které firmám v českých podmínkách komplikují uplatnění daňového odpočtu, je požadavek na vytvoření projektu, na jehož základě mohou o odpočet požádat, ještě před zahájením výzkumných a vývojových prací. Jasně definovat mantinely plánovaného výzkumu a vývoje dříve, než se do něj skutečně pustí, ale bývá pro podniky velmi obtížné. Finanční úřady jim pak odpočty snadno zamítají například kvůli formálním nedostatkům nebo vágním definicím cílů výzkumných prací.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru