Polští konzervativci si na počátku letošního supervolebního roku zadělali na velký průšvih. Po skandálech s vysokými odměnami pracovníků centrální banky nebo zatčení bývalého spolupracovníka ministra obrany protikorupční jednotkou je teď v centru dění sám šéf strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński.

Opoziční deník Gazeta Wybor­cza zveřejnil nahrávku ze sídla jeho strany, na které Kaczyński domlouvá investici do stavby mrakodrapu ve Varšavě. Stavba měla být podle záznamu pevně spjata s výsledkem nedávných místních voleb.

Budovat se mělo na místě, které od 90. let vlastní firma Srebrna, personálně svázaná právě se stranou Právo a spravedlnost. Patří nadaci Institutu Lecha Kaczyńského, založeného po tragické smrti tehdejšího polského prezidenta a Jaroslawova bratra v roce 2010.

Stavbu měla podpořit úvěrem v přepočtu zhruba 7,7 miliardy korun státní banka Pekao S.A., v jejímž čele stojí konzervativci jmenovaný a jim věrný šéf Michal Krupiński. Kvůli snaze zařídit financování soukromého projektu už na Kaczyńského podal žalobu opoziční politik a exbankéř Ryszard Petru. Mluvčí PiS Beata Mazurková označila tvrzení opozičního listu za "pomluvu a spekulace".

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.