Venezuelský prezident Nicolás Maduro utržil v úterý další ránu. Spojené státy zavedly sankce proti státní ropné společnosti PDVSA, která je klíčová pro ekonomiku země. Opatření přichází v době, kdy se ve Venezuele prohlubuje hospodářská krize. Lidé mají nouzi o potraviny a demonstrují, Američané, kteří jsou klíčovým obchodním partnerem, na prezidenta tlačí, aby odstoupil. Právě ropa přináší až 95 procent příjmů z exportu.

Američané tak odstřihnou Madura od peněz, kterými si kupuje loajalitu špiček armády i úředníků, a drží se díky tomu u moci. Spojené státy na něj tlačí, aby rezignoval a uvolnil cestu šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi. Ten s Madurem soupeří o budoucnost země, USA a řada dalších států už ho uznaly za prozatímního prezidenta.

"Nadále odhalujeme korupci Madura a jeho stoupenců. Sankce zamezí tomu, aby pokračovali v rabování majetku obyvatel Venezuely," prohlásil americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton. Narážel na to, že Maduro a jeho okolí převádí část zisků na osobní účty a využívají je ke korupci.

Maduro sankce označil za zločinecké a nelegální. Pohrozil, že přijme veškeré právní kroky. O jaké přesně půjde, ale neuvedl.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.