Už během letošního roku by mohli mít čeští pacienti k dispozici průlomové léky proti krevním nádorům. Takzvaná genová terapie slibuje na rozdíl od dosud známých léčiv vyléčení. V Evropě ji už dnes užívají desítky lidí.

Čeští lékaři teď usilují o to, aby ji mohli nabídnout i svým pacientům. Problémem je ale cena − terapie jednoho pacienta lékem Kym­riah od švýcarské firmy Novartis vyjde na osm milionů korun. Prvnímu českému pacientovi už ale pojišťovna zajistila léčbu v zahraničí.

Za normálních okolností bojují v těle bílé krvinky proti různým typům onemocnění − zápalu plic, chřipce, angíně a podobně. U pacientů s krevními nádory dokáže genová terapie "přezbrojit" bílé krvinky tak, že se začnou soustředit na jediného nepřítele − rakovinu. Lékaři odeberou onkologickému pacientovi krev a pomocí nového léčiva bílé krvinky geneticky upraví.

Po určité době je pak vrátí pa­cientovi infuzí zpět.

8 mil. Kč

stojí v přepočtu léčba jednoho pacienta novým lékem Kymriah. Nová terapie dokáže bílé krvinky "přezbrojit" a zaměřit proti jedinému nepříteli – rakovině. Slibná je léčba především u dětí.

S diagnózou některého z krevních nádorů u nás žije kolem 32 tisíc lidí. Prospěch z nové léčby by mohly mít odhadem desítky pacientů. "Zatímco dosavadní léčba dokáže pacientům prodloužit život o několik měsíců nebo let, tyto léky mají potenciál pacienta úplně vyléčit," říká profesor Jiří Mayer z Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno. Z léčby by mohly velmi profitovat i onkologicky nemocné děti s lymfoblastickou leukemií.

Léky na podobné bázi dosud lékaři nikde ve světě neměli. Dlouhá léta byla myšlenka genové terapie jen z říše snů. Konkrétní výsledky v praxi vyhlíželi lékaři s nadějí už několik let. Loni v létě jejich použití konečně schválila Evropská léková agentura. "Nový lék znamená obrovský a dosud nepředstavitelný pokrok v léčbě, přináší možnost život zachraňující léčby dětí, u kterých předchozí léčba selhala," poznamenává profesor Peter Bader, šéf výzkumného týmu z fakultní nemocnice v německém Frankfurtu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru