Na Bruntálsku bylo ještě před několika lety více než 40 fotbalových mužstev. Dnes jich zůstala jen asi polovina. Jednou z obcí, kde už se fotbal nehraje, je i Moravskoslezský Kočov. "Zůstal nám tu pouze stolní tenis, který zde hrají tři žáci," říká předseda místní tělovýchovné jednoty Milan Chalupčík.

Děti ubývají vesnickým klubům v celém Česku. Hlavním důvodem je, že za sportem mnohem častěji dojíždějí do větších oddílů ve městech.

Stále větší popularitu si navíc získávají sportovní kroužky ve školách, které provozují zejména neziskové organizace. Dětem nabízejí možnost zkusit si více sportů najednou.

2400 klubů

nemá ani 12 členů mladších 23 let. Jedná se hlavně o vesnické oddíly.

14 tisíc

přihlášených dětí má letos nezisková společnost Kroužky.

Bez nároku na dotace

Práce s mládeží je přitom jednou z podmínek, aby sportovní oddíl mohl získat dotaci od ministerstva školství. Peníze dostanou jen ty kluby, které mají alespoň 12 členů mladších 23 let.

Podle lednového průzkumu České unie sportu nesplňuje tuto podmínku 2400 klubů ze 7300, které unie sdružuje. Přibližně 1200 oddílů pak mládež nemá vůbec.

Tělovýchovná jednota z Moravskoslezského Kočova přitom vlastní kromě dvou fotbalových hřišť také kulturní dům. A předseda Chalupčík se naučil fungovat i bez dotací. S financováním provozu, který ročně stojí okolo 90 tisíc korun, kromě obce pomáhají třeba sponzoři.

"Jednou jsme pořádali turnaj ve stolním tenisu a mohli jsme od ministerstva školství dostat pět tisíc korun. Byla tam však podmínka vést podvojné účetnictví, což by nás stálo asi sedm tisíc. Tak jsme to zavrhli a raději povedeme jednoduché účetnictví, které zvládnu sám a zdarma," vzpomíná Chalupčík.

V obci Hošťálkovy nedaleko Krnova se fotbal ještě podařilo zachránit. Hrají ho však pouze muži, dětský oddíl musel klub zrušit. "O mládež jsme přišli asi před dvěma lety," vysvětluje předseda oddílu Čestmír Ručka. Také mužský tým však postupně stárne, pouze dvěma hráčům je nyní méně než 25 let.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.