Když se sejdou okolnosti, které umožní uzavřít smlouvu za podmínek, které se brzy ukážou jako velice příznivé pro zadavatele, vyvolá to napětí. Pokud se totiž poměry na trhu hnuly tak, že zakázka přestane být pro dodavatele zisková, dají se očekávat tahanice až obstrukce. V poměrech panujících na českém stavebním trhu u liniových staveb placených státem si na to můžeme vsadit.

Zadavatel, tedy stát, v takovém případě musí udělat vše, aby si nenaběhl. Tedy aby nedal svým obchodním partnerům záminku z již uzavřené smlouvy vycouvat a tlačit na vyšší cenu. Nejnovější kauza kolem východočeské dálnice D11 je právě o tom. Udělalo státní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravdu chybu, kterou by dalo sdružení stavebních firem v čele s Eurovií CS do ruky hůl v ceně několika miliard?

Stavaři argumentují tím, že po dokončeném archeologickém průzkumu ŘSD území, kde se už touto dobou mělo stavět, řádně nepřipravilo. Pokud by to byli schopni věrohodně doložit (a mlžení ŘSD, zda po archeologickém výzkumu stavbu řádně předalo, tuto variantu nevylučuje), má stát drahý problém. Na jeho triku by bylo zdržení stavby důležité dopravní tepny a také její zásadní prodražení.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru