Václav Klaus mladší navrhuje, aby bylo trestné mazání příspěvků na sociálních sítích. Za smazání příspěvku, který není v hrubém rozporu s trestním zákoníkem či dobrými mravy, by měla hrozit provozovateli sítě až padesátimilionová pokuta, a dokonce půl roku vězení.

Je to pozoruhodné hned z několika důvodů. Klaus je pravicový politik, který se vždy a všude vyslovuje proti regulacím soukromého byznysu. A tady najednou regulaci požaduje. Facebook, na který jeho iniciativa míří především, je soukromá firma, která si stanovuje podmínky, za kterých umožňuje lidem využívat svou platformu. Pokud uživatel pravidla poruší, čelí sankcím, například smazání příspěvku, zablokování na stanovenou dobu, nebo v krajním případě zrušení celé stránky. Lze se samozřejmě dohadovat, jestli Facebook není příliš přísný, například pokud jde o nahotu, ale marná sláva − je to soukromá společnost a pravidla si může stanovit podle svého. Pokud se Klaus považuje za pravicového politika hájícího svobodu podnikání, měl by konzistentně uznat právo soukromého subjektu na vlastní byznysmodel − ne se ho snažit regulovat.

Klaus samozřejmě tvrdí, že mu jde o svobodu projevu. A že trestné by podle něj mělo být "jen" mazání příspěvků, které nejsou v hrubém rozporu s trestním zákoníkem či dobrými mravy. Vypadá to hezky, jenže to má úskalí. Kdo například bude určovat, co je "v hrubém rozporu se zákonem" a co není? To přece může určit jedině soud. Takže z logiky věci by musel provozovatel Facebooku nechat na stránkách viset rasistické či nenávistné příspěvky až do doby soudního rozhodnutí. De facto by se Facebooku zákonem bránilo, aby omezoval šíření nenávistných výzev, hrubých urážek celých skupin obyvatel a tak dále.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru