Více než tři roky uplynuly od spuštění odborářské kampaně nazvané "Konec levné práce". V roce 2017 nastal v růstu mezd kvantový skok a loni zaznamenaly mzdy nejvyšší tempo od začátku tisíciletí, odhadované po očištění o inflaci na šest procent.

Klíčovým důvodem akcelerace mezd byla měnící se situace na trhu práce, kde poptávka začala výrazně převyšovat nabídku. Svou roli ovšem sehrála a sehrává i vládní politika dvojciferných nárůstů minimální mzdy, která se promítá do velké části mzdového spektra, a to nejen prostřednictvím často diskutované zaručené mzdy v některých profesích.

Nastává tedy již konec levné práce? Soudě podle někdejší argumentace odborů, srovnávající nominální úroveň mezd v Česku s Německem, má Česko zdánlivě stále obrovský prostor k dohánění. Jenže existují přinejmenším tři důvody, proč zde nemůžeme pobírat německé mzdy.

Prvním je rozdílná struktura ekonomiky. Ta při srovnání s Německem hraje pro Česko menší roli než pro některé jiné země, ale stejně je třeba brát v potaz zdejší velkou zaměstnanost v odvětvích požadujících nižší kvalifikaci. Druhým důvodem je nižší cenová hladina, dosahující v Česku jen 66 procent té německé. Za svou mzdu si tedy pořídíme o třetinu víc zboží a služeb v tuzemsku, než bychom si pořídili v Německu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru