Drtivá většina bytů se v Česku staví do osobního vlastnictví. V posledních měsících se ale zvedá zájem o družstevní výstavbu, a to jak ze strany soukromých firem, tak měst. Trendu nahrávají i zpřísňující se podmínky pro poskytování hypoték. Zájemci o nový družstevní byt potřebují složit většinou čtvrtinu jeho ceny a svůj příjem už prokazovat nemusí, protože o úvěr žádá v bance bytové družstvo.

Mezi nejnovější projekty družstevní výstavby patří Oáza v centru Liberce, která s plánovaným počtem 112 bytů zároveň představuje na toto město velký obytný dům. Jeho investorem je společný podnik Stavebního bytového družstva (SBD) Sever a pražského družstva Coop development. Na novostavbu je už vydané stavební povolení, a pokud vše půjde podle plánu, do konce příštího roku bude stát.

Nové byty na brownfieldu v centru Liberce

Bytový dům o třech věžích a s nebytovým parterem nahradí starší budovy využívané ke skladování. Pozemky jsou vzdálené přibližně 200 metrů od obchodního centra Forum a obě družstva se tento týden dohodla s vlastníky na jejich odkupu. HN to sdělila Anna Ježková, předsedkyně družstva Coop development.

Družstevní bydlení

◼ Je na rozhraní mezi typem vlastnického a nájemního bydlení.
◼ Vlastníkem družstevního bytu je bytové družstvo, v němž má každý člen svůj členský podíl, který ho opravňuje k nájmu konkrétní bytové, případně garážové či nebytové jednotky.
◼ Družstva v nových bytových domech obvykle umožňují převedení bytu do osobního vlastnictví těm družstevníkům, kteří cenu splatí.

"Ladíme ceník, počítáme s tím, že byty v Oáze budou o něco levnější než jiné novostavby v Liberci," řekla Ježková a dodala, že to velmi závisí na cenách stavebních prací. Nové družstevní byty mají jít do prodeje v druhé polovině února.

Nové byty staví i další družstva. "SBD Rozvoj Opava plánuje přestavbu bývalého kulturního domu zhruba na 20 bytových jednotek," uvedl Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev. Nový bytový dům by měl vyrůst koncem příštího roku v Družstevní ulici v opavské městské části Malé Hoštice. Novostavbu se 40 byty připravuje například i SBD Pelhřimov v Pacově na Vysočině. V minulých letech postavili družstevní byty i jiní členové svazu, například v Náchodě.

 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru