Banky pomalu zvedají úrokové sazby na vkladech. Reagují tak na zvyšování úrokových sazeb České národní banky, která je v loňském roce zvýšila hned pětkrát.

V současné době však jen některé akční a časově omezené nabídky spořicích účtů a termínované vklady jsou svými sazbami schopny pokrýt zhruba dvouprocentní inflaci.

Lákavé úrokové sazby jsou ale často spojené s podmínkami, které jejich atraktivitu mohou snižovat. U spořicích účtů se jedná například o povinnost vedení běžného účtu a povinnost zaplatit platební kartou několikrát do měsíce v určité výši. Termínované vklady zhodnocují vklady nejvyšší sazbou naopak v okamžiku, kdy je vklad uložen na nejdelší možnou dobu − například deset let.

Dalším postupem bankovních institucí jsou také omezené nabídky, které nabízejí sazbu na rok, ale jsou platné pouze půl roku. Tím se výnosnost vkladu snižuje.

U spoření v družstvu je zpravidla vyžadován členský příspěvek, který je splatný při založení členství.

V následujícím přehledu představujeme některé vybrané bankovní produkty na českém trhu, jež v současné době nabízejí nejzajímavější zhodnocení vkladů.

NEY spořitelní družstvo

Termínovaný vklad

◼ Maximální úroková sazba tohoto produktu činí 2,8 % na 10 let.

◼ Termínovaný vklad musí zhodnocovat obnos v minimální hodnotě 20 tisíc korun.

◼ Předčasný výběr je zpoplatněn individuálně na základě posouzení, maximálně 5 % z vkladu.

◼ Investor se musí stát členem družstva, z toho vyplývají další povinnosti a poplatky.

Raiffeisenbank

Spořicí účet eKonto XL

◼ Roční úroková sazba pro nové klienty Raiffeisenbank činí 3 % p. a. pro vklady do 150 tisíc korun na dobu prvních šesti měsíců.

◼ Pro využití této zvýhodněné sazby je vyžadováno založení běžného účtu na pobočce.

◼ Vedení spořicího účtu je zdarma.

◼ K účtu není poskytována debetní karta.

Komerční banka

Spořicí účet Bonus Invest

◼ Komerční banka zhodnocuje vklady do výše 3 milionů korun sazbou až 2 %.

◼ Zhodnocení platí v případě investice do určitých fondů ve stejné výši jako částka určená pro spoření.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru