Předseda ČSSD Jan Hamáček jede na březnový sjezd strany s plánem, aby jeho kolegové v první řadě schválili nové stranické stanovy. Ty ovšem výrazně posílí vliv vedení sociální demokracie na úkor regionů, což se části členů nelíbí.

Smyslem návrhu stanov je až o několik měsíců urychlit rozhodování sociální demokracie. To se zatím protahuje hlasováním v několika různých stranických orgánech. Podle spoluautora stanov a místopředsedy Martina Netolického by se to mělo změnit. Proto v dokumentu slibují zrušit "ústřední výkonný výbor". Jde o sbor necelých dvou set členů z okresních organizací, který má dosud druhé největší pravomoci po delegátech celostátního sjezdu − těch jsou řádově vyšší stovky. "Kolegům ve straně zrušení výboru vadí, protože přijdou o poslední místo, kde mohli diskutovat. Je to chyba," řekl pod podmínkou anonymity jeden z vlivných členů ČSSD v Praze.

Není sám, komu se úprava nelíbí.

Výbor rozhoduje třeba o kandidátce do Evropského parlamentu, programu sjezdu nebo navrhuje změny stanov. To by nově mělo přejít na předsednictvo, kde jsou zástupci krajských organizací, ale hlavní vliv v něm má nejužší vedení ČSSD − především Hamáček. Předsednictvo má nyní 30 členů, podle návrhu se má počet zdvojnásobit.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.