Kabinet premiéra Alexise Tsiprase se chystá vydat emisi pětiletých dluhopisů. Podle agentury Reuters půjde o první pokus Řecka opatřit si peníze na finančních trzích od loňského srpna, kdy Atény opustily třetí mezinárodní záchranný program. Tamní úřady uvedly, že emise dluhopisů se uskuteční "v blízké budoucnosti, v závislosti na podmínkách na trhu".

Podle analytiků se předpokládá, že dluhopisy budou uvedeny na trh tento týden a vláda jejich prodejem získá až tři miliardy eur (77 miliard Kč), poznamenala agentura AP.

Řecko již zhruba před rokem v rámci testování zájmu investorů získalo tři miliardy eur prodejem sedmiletých dluhopisů. Nyní plánuje trvalý návrat na dluhopisové trhy.

3 mld. eur

by Řecko mohlo získat prodejem vládních dluhopisů, jež nabídne na trhu tento týden.

Cesta k nové emisi dluhopisů se podle Reuters otevřela poté, co řecký parlament v pátek schválil dohodu o změně názvu sousední Makedonie. Ukončení sporu o název, který téměř 30 let komplikoval vztahy obou zemí, včera vedlo k poklesu výnosů desetiletých dluhopisů řecké vlády na čtyřměsíční minimum.

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. Země od té doby prošla třemi záchrannými programy, půjčky poskytnuté mezinárodními věřiteli však doprovázely přísné podmínky. Od vypuknutí krize řecká ekonomika klesla o čtvrtinu, třetina obyvatel se propadla do chudoby a tisíce lidí odešly do zahraničí.

Třetí záchranný program opustilo Řecko 21. srpna. "Je vždycky dobrou zprávou, když je emitent jako Řecko schopen vrátit se na dluhopisový trh," uvedl analytik Daniel Lenz ze společnosti DZ Bank.

Minulý týden Mezinárodní měnový fond vydal první hodnotící zprávu po srpnovém vystoupení země z úsporného záchranného programu.

Podle MMF může únava z reforem ve spojení s vnějšími riziky ohrozit snahy Řecka pokračovat v silném hospodářském růstu.

Atény se přitom zavázaly pokračovat v reformách předepsaných mezinárodními věřiteli i po ukončení záchrany.

MMF předpokládá, že se řecký hospodářský růst letos zvýší na 2,4 procenta z loňských 2,1 procenta, ale upozorňuje na přetrvávající rizika. Přes hospodářský růst činí řecký dluh 180 procent HDP, což je nejvíce v celé EU. Nejhoršího výsledku v celé unii dosahuje země dlouhodobě i co do nezaměstnanosti, která podle odhadů řecké vlády letos klesne na 18,2 procenta.

MMF zemi doporučuje, aby připravila podmínky pro snížení daní, přistoupila k vyšším veřejným investicím a zajistila větší pružnost pracovního trhu.

jarvis_5c4f4f85498e678d7a42f796.jpeg
Vláda Alexise Tsiprase se chystá vydat emisi řeckých dluhopisů.
Foto: Reuters
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru