Evropa se dál propojuje, jakkoliv tomu nacionalisté a protiimigrační panikáři házejí klacky pod nohy. I tak se dá číst nápad ministerstva vnitra a policejního prezidia, aby do českých průmyslových zón přišli spolu s tisícovkami zahraničních agenturních dělníků také policisté z jejich mateřských zemí.

Nejen ekonomika, ale už i bezpečnost si zkrátka žádá těsnější spolupráci. Vlastně je to logické pokračování dosavadního trendu. Například čeští i němečtí policisté mohou od roku 2000 zasahovat v třicetikilometrovém pásmu po obou stranách společné hranice. A v roce 2015 se operační prostor české policie pro stíhání prchajících osob rozšířil na celé Bavorsko a Sasko. Každé léto pak naši policisté pomáhají v letoviscích Chorvatska a Bulharska tamním bezpečnostním složkám se zvládáním náporu českých dovolenkářů.

Nové je na uvažované "české misi" až třicítky policistů ze Slovenska, Polska, Bulharska a Rumunska jen to, že má probíhat na naše náklady a v tuzemském vnitrozemí. Neznámé uniformy ve smíšených hlídkách cizinecké policie by šlo potkat v okolí průmyslových zón na Plzeňsku, Tachovsku, Pardubicku, Mladoboleslavsku a na Rychnovsku, kde je automobilka Kvasiny.

Tam všude citelně přibylo cizojazyčných dělníků i kriminality.

Pilotní angažmá polských a slovenských policistů se loni v Mladé Boleslavi (mimochodem, jde o domovské město šéfa vnitra Jana Hamáčka) osvědčilo, hlavně při ověřování totožnosti lidí na ubytovnách.

Související

Může být, že Hamáček s tímto efektivním bezpečnostním a zároveň proevropským opatřením přichází i kvůli blížícímu se březnovému sjezdu ČSSD, kde chce obhájit předsednický post. To ale politikovi vyčítat nelze.

V souvislosti s chystaným hostováním zahraničních policistů se však dá "litovat", že v důsledku směru proudění pracovních sil přicházejí z jihovýchodní, a ne ze západní Evropy. Z níž by šlo brát asi lepší služební inspiraci.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru