Evropa se dál propojuje, jakkoliv tomu nacionalisté a protiimigrační panikáři házejí klacky pod nohy. I tak se dá číst nápad ministerstva vnitra a policejního prezidia, aby do českých průmyslových zón přišli spolu s tisícovkami zahraničních agenturních dělníků také policisté z jejich mateřských zemí.

Nejen ekonomika, ale už i bezpečnost si zkrátka žádá těsnější spolupráci. Vlastně je to logické pokračování dosavadního trendu. Například čeští i němečtí policisté mohou od roku 2000 zasahovat v třicetikilometrovém pásmu po obou stranách společné hranice. A v roce 2015 se operační prostor české policie pro stíhání prchajících osob rozšířil na celé Bavorsko a Sasko. Každé léto pak naši policisté pomáhají v letoviscích Chorvatska a Bulharska tamním bezpečnostním složkám se zvládáním náporu českých dovolenkářů.

Nové je na uvažované "české misi" až třicítky policistů ze Slovenska, Polska, Bulharska a Rumunska jen to, že má probíhat na naše náklady a v tuzemském vnitrozemí. Neznámé uniformy ve smíšených hlídkách cizinecké policie by šlo potkat v okolí průmyslových zón na Plzeňsku, Tachovsku, Pardubicku, Mladoboleslavsku a na Rychnovsku, kde je automobilka Kvasiny.

Tam všude citelně přibylo cizojazyčných dělníků i kriminality.

Pilotní angažmá polských a slovenských policistů se loni v Mladé Boleslavi (mimochodem, jde o domovské město šéfa vnitra Jana Hamáčka) osvědčilo, hlavně při ověřování totožnosti lidí na ubytovnách.

Může být, že Hamáček s tímto efektivním bezpečnostním a zároveň proevropským opatřením přichází i kvůli blížícímu se březnovému sjezdu ČSSD, kde chce obhájit předsednický post. To ale politikovi vyčítat nelze.

V souvislosti s chystaným hostováním zahraničních policistů se však dá "litovat", že v důsledku směru proudění pracovních sil přicházejí z jihovýchodní, a ne ze západní Evropy. Z níž by šlo brát asi lepší služební inspiraci.