Malí živnostníci jsou v unikátní situaci. Šéf asociace, která deklaruje, že je jejich hlavním reprezentantem, nyní spoluurčuje, jaké daně a − což je ještě mnohem důležitější − jaké odvody na zdravotní a sociální zabezpečení budou drobní podnikatelé státu odvádět. A také jak složitě. Poslední slovo samozřejmě bude mít ministryně financí Alena Schillerová a práva veta se zaručeně nevzdá premiér Andrej Babiš, ale i tak to ukazuje, jak zdatně šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček proplouvá mezi Scyllou v podobě názorů těch, které zastupuje, a Charybdou ve formě nových nároků ministerstva financí. Z nich jednoznačně vyniká elektronická evidence tržeb (EET).

Havlíček a jeho asociace si vybírají odměnu za to, jak neochvějně poslední tři roky stáli na straně ministerstva financí. Zavedení nástroje, které výměnou za vyšší administrativní nároky na podnikatele slibovalo miliardy pro státní rozpočet, hájili. Převzali tezi o tom, že se superdůkladnou kontrolou tržeb vytvářejí rovné podnikatelské podmínky, a současně "prodávali" EET jako možnost zrychlit elektronizaci vztahu se státem, a vlastně tak administrativu podniků, i těch malých, zjednodušit.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru