Státní spořicí dluhopisy jsou po bezmála pěti letech zpátky. V premiéře první emise takzvaného Dluhopisu Republiky jich lidé od ministerstva financí nakoupili přibližně za tři miliardy korun. Své kupce si dluhopisy našly i přesto, že na průměrný roční výnos ve výši 2,07 procenta (před zdaněním) dosáhnou jen v případě, že jej budou vlastnit až do splatnosti, tedy šest let.

Výnos dluhopisů bude reinvestován jednou ročně do stejné emise, po zdanění však zhodnocení investovaných peněz nepokrývá inflaci, která se v posledním roce pohybuje nad dvěma procenty.

"K přilákání poptávky přispěly i nadále nízké úrokové sazby na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech," říká Jiří Pospíšil, analytik finančněporadenské společnosti Chytrý Honza. "Zájemci byly především fyzické osoby disponující větším objemem hotovosti."

To dokazují i čísla, podle kterých během prvního upisovacího období, jež skončilo minulý týden, dorazilo ministerstvu financí 7131 objednávek, průměr tak dělal 431 tisíc korun na jednu.

"Pro velmi konzervativního klienta to může být zajímavá příležitost. Ale o atraktivním zhodnocení se bavit určitě nemůžeme," uvádí na dotaz HN Martin Novák, hlavní analytik finančněporadenské společnosti Broker Consulting.

"Nepokrývá inflaci a po zdanění ani není blízko inflačnímu cíli České národní banky (dvě procenta − pozn. red.). Klient tak pomalu ztrácí peníze na úkor inflace," dodal Novák.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru