Státní spořicí dluhopisy jsou po bezmála pěti letech zpátky. V premiéře první emise takzvaného Dluhopisu Republiky jich lidé od ministerstva financí nakoupili přibližně za tři miliardy korun. Své kupce si dluhopisy našly i přesto, že na průměrný roční výnos ve výši 2,07 procenta (před zdaněním) dosáhnou jen v případě, že jej budou vlastnit až do splatnosti, tedy šest let.

Výnos dluhopisů bude reinvestován jednou ročně do stejné emise, po zdanění však zhodnocení investovaných peněz nepokrývá inflaci, která se v posledním roce pohybuje nad dvěma procenty.

"K přilákání poptávky přispěly i nadále nízké úrokové sazby na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech," říká Jiří Pospíšil, analytik finančněporadenské společnosti Chytrý Honza. "Zájemci byly především fyzické osoby disponující větším objemem hotovosti."

To dokazují i čísla, podle kterých během prvního upisovacího období, jež skončilo minulý týden, dorazilo ministerstvu financí 7131 objednávek, průměr tak dělal 431 tisíc korun na jednu.

"Pro velmi konzervativního klienta to může být zajímavá příležitost. Ale o atraktivním zhodnocení se bavit určitě nemůžeme," uvádí na dotaz HN Martin Novák, hlavní analytik finančněporadenské společnosti Broker Consulting.

"Nepokrývá inflaci a po zdanění ani není blízko inflačnímu cíli České národní banky (dvě procenta − pozn. red.). Klient tak pomalu ztrácí peníze na úkor inflace," dodal Novák.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se ke stávajícím státním dluhopisům staví další experti?
  • Proč banky rychleji nezvyšují úroky u vkladů?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se