Pekaři za sebou mají jeden z nejhorších roků od návratu kapitalismu do Česka. "Na obor tvrdě dopadla řada negativních vlivů: špatná sklizeň obilí a následný růst ceny mouk, skokové zvýšení cen některých surovin − například máku o 100 procent −, postupný růst cen energií, pohonných hmot a řady dalších služeb," říká výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal. Například ceny pšenice jsou kvůli suchu a špatné úrodě nejvýše za čtyři roky. Pekařům se však loni nedařilo tento vývoj dostatečně promítnout i do cen chleba nebo housek.

Nové cenovky u potravin je potřeba vyjednat především s velkými obchodními řetězci. Ve velké konkurenci mezi výrobci pečiva je však vyšší ceny obtížné prosadit.

S těmito faktory se těžce vyrovnávaly i velké firmy. "Loňský rok pro nás nebyl dobrý," říká Jaroslav Kurčík, šéf největší tuzemské pekárenské firmy Penam, která patří pod koncern Agrofert − tedy do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše. Skupině Penam se loni ve srovnání s rokem 2017 zisk propadl ze sta milionů korun zhruba na polovinu, ačkoliv obrat zůstal přibližně stejný, tedy sedm miliard korun. Z toho mu necelé čtyři miliardy zajistilo jedenáct pekáren a čtyři mlýny v Česku. Zbytek utržil na Slovensku a v Maďarsku, kde také působí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V placené části textu se dočtete: Jakým způsobem bude propadu na trhu čelit největší pekárenská skupina v Česku. V čem vidí ostatní pekaři naději pro tento a další roky.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.