Vojenský přidělenec Venezuely ve Washingtonu plukovník José Luis Silva vypověděl poslušnost prezidentovi Nicolási Madurovi a místo toho uznal jako legitimního prezidenta jeho opozičního rivala Juana Guaidóa. Je tak prvním vysokým důstojníkem, který Madura opustil. Zatímco řadoví vojáci na vlastní kůži pociťují dopady hluboké ekonomické krize, vedení armády bylo dosud Madurovi vděčné za mocenské výhody a zůstávalo mu loajální.

Plukovník Silva nahrál video ve své kanceláři, ve kterém žádá konání svobodných voleb a vyzývá své "bratry v ozbrojených silách", aby uznali Juana Guaidóa jako jediného legitimního prezidenta. "Armáda hrála klíčovou roli ve znovuobnovení demokracie v naší zemi. Bratři, prosím, neútočte na naše lidi," prohlásil plukovník Silva. Venezuelské ministerstvo obrany na svém twitterovém účtu označilo Silvu za vlastizrádce.

Maduro se ocitá pod stále větším tlakem. Spojené státy a většina sousedních zemí uznávají jako prezidenta opozičního předáka Guaidóa. Evropské státy v čele s Británií, Německem a Španělskem vyzvaly k vypsání nových voleb, v opačném případě pohrozily uznáním Madurova konkurenta. Na straně Nicoláse Madura stojí Rusko, Čína, Turecko a Mexiko.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.