Po ideové konferenci ANO v Ostravě by měli jásat drobní živnostníci − hnutí pro ně chce sjednotit všechny odvody do jedné platby. Také by se měly těšit rodiny − hnutí pro ně připraví zvláštní program, "aby se nebály mít z ekonomických důvodů děti". A vyšší důchody budou a reforma bude a lepší školství bude… a taky… a ještě… Prostě v režii Andreje Babiše nastane "všeobecná pohoda všech politiků sen", jak zpívala v devadesátých letech skupina Orlík. Ne, nelze vyčítat žádné straně, ani hnutí ANO, že slibuje všechno možné. Ovšem někdy je dobré zapojit historickou paměť. Třeba pokud jde o živnostníky, nelze než dát zapravdu předsedovi ODS Petru Fialovi, který na Twitteru sarkasticky pogratuloval Andreji Babišovi, že si po pěti letech u vlády všiml, že malí živnostníci jsou v Česku doslova decimováni. Podobně je třeba pohlížet na všechny sliby vzešlé z "ideové konference" ANO. Jdou buď proti dosavadní politice - jako ona náhlá snaha "vcítit se do živnostníků". Nebo jsou naprosto vágní - jako onen "program pro rodiny", o kterém se neví vůbec nic, či "důchodová reforma", která je v podání ANO něco jako paní Columbová, o níž všichni mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl. Další sliby jsou pak rovnou podezřelé, jako třeba příslib zlepšení školství. Jediným viditelným počinem vlády v tomto směru je zatím spor, komu dát zadarmo školní obědy, a návrh hejtmanů ANO nahnat skrze cut-off skóre u přijímaček víc dětí na učňáky.

Po ideové konferenci ANO si můžeme být zkrátka jistí jenom tím, že Andrej Babiš je odhodlán slíbit cokoli tomu, koho právě potřebuje. Potřeboval si naklonit důchodce, zvedl důchody. Utekli mu živnostníci, slibuje, že už na ně bude hodný. Zjistí, že nevypadá dost "in", aby oslovil mladší lidi, slíbí Apple Store v Praze. A je na tento přístup hrdý: "Skutečně nechceme být zaškatulkovaní, nejsme ani leví, ani praví, jsme tu pro všechny," pravil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru